سرگردانی ۲۴ ساله یک کارگر از کار افتاده برای گرفتن دیه

ایرج برهانزئی (کارگر سرویس‌کار بافت بلوچ) خیلی زود، در عصر یک روز بهاری سال ۷۲، از کارافتاده شد. هنوز پنج سال از استخدامش نگذشته بود که تیغِ تیز دستگاه ریسندگی، انگشتان شستِ دو دستش را قطع کرد. بعد از این همه سال، هنوز تکلیف دیه‌ای که باید بابت نقص عضو او پرداخت شود نامشخص است.

Read more

مدارس تخریبی بلای جان دانش‌آموزان سیستان و بلوچستان

در حالی هر لحظه جان دانش آموزان جنوب شرق به دلیل وجود مدارس غیر استاندارد که نیازمند تخریب و بازسازی هستند در معرض خطر است که مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان عدم تخصیص اعتبارات را بزرگترین مشکل موجود در استان می داند.

Read more

تبدیل چابهار از یک بندر کوچک ماهیگیری به بندری استراتژیک

موقعیت استراتژیکی و سوق الجیشی بندر چابهار باعث شده است تا این روزها کشورهای چین، پاکستان، افغانستان و هند برای تامین منافع اقتصادی خود به تکاپو افتاده تا از موقعیت بندر چابهار بهترین استفاده را ببرند.

Read more

در سیستان و بلوچستان کسب دانش و سواد، اولویت زندگی نیست

طبق قانون ، مناطقی که شاخص‌های توسعه آن‌ها زیر شاخص میانگین کشور است، مناطق محروم هستند. این شاخص‌ها بهداشت و درمان ، اشتغال، آموزش و پرورش و… را در بر می‌گیرند. استان سیستان و بلوچستان چندین سال است که با مشکل خشکسالی روبه‌روست؛ از این رو سطح رفاه اجتماعی و معیشت و اشتغال مردم این روستاها در پایین‌ترین سطح تعریف شده، قرار دارد .

Read more

نامه سرگشاده به رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان

جناب آقای دکتر نعیم امینی فرد، طرح “آمایش سرزمینی” در سواحل بلوچستان بسیار خطرناک و بر ضد منافع مردم بلوچ می باشد. این یک طرح “ضدبلوچی” است. آیا جنابعالی که یک فرد تحصیل کرده و یک چشم پزشک بینا هستید، تشخیص تجربی واژه “آمایش سرزمینی” که همانا شخم زدن جمعیتی می باشد، را در سیاق عملی و راهبردی طرح به اصطلاح توسعه سواحل مکران درک می کنید؟

Read more

نزدیک به ۱۷۵۰۰۰ نفر از جمعیت سیستان و بلوچستان، از شدت فقر، جزو مردگان به‌شمار می‌آیند

جامعه روستایی سیستان و بلوچستان فقیرترین ، مستضعف ترین و نابرخوردارترین جامعه روستایی ایرانی است که در آن مردم از پائین ترین شاخصهای نرخ امید به زندگی، خط فقر مطلق و میزان درآمد سالیانه‌ برخوردار هستند

Read more