گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در بلوچستان توسط کمپین فعالین بلوچ

استان سیستان ، بلوچستان در سال ۲۰۱۷ شاهد اجرای ۳۱ اعدام و همچنین صدور ۴۰ حکم اعدام بوده است که این افراد نیز در انتظار اجرای حکم خود هستند . همچنین در این سال تعداد ۲۷ مورد احکام زندانهای سنگین برای شهروندان این استان صادر شده است که از این میان ۱۸ مورد آن تحت جرایم سیاسی بوده است . همچنین در زندانهای این استان در سال ۲۰۱۷ تعداد ۱۶۸ مورد نقض حقوق زندانیان گزارش شده است که شامل شکنجه جسمی و روانی , سلول انفرادی و قرنطینه , بلاتکلیفی و عدم امکان استفاده از ملاقات و مرخصی و عدم رسیدگی پزشکی بوده است .

Read more

گزارشی از آخرین وضعیت سه زندانی سیاسی زندان زاهدان

عبدالملک قنبرزهی خواهرزاده عبدالجلیل قنبرزهی رهبر سابق سازمان انصار الفرقان که از ۱۶ ماه گذشته به عنوان گروگان در بند ۳ زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شد، پنج شنبه هفته گذشته با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شد. علی‌رغم اینکه آقای عبدالجلیل قنبرزهی طی درگیری حدودا ۶ ماه قبل کشته شد، کماکان دو خواهرزاده رهبر سابق این سازمان در زندان مرکزی زاهدان نگهداری میشوند.

Read more

گزارش تفضیلی از پرونده موسوم به “نصیرآباد” در سومین سالگرد وقوع آن

دهها تن از مردان ساکن روستای نصیرآباد شهر سرباز پس از رخداد ترور یک بسیجی ساکن این منطقه در سحرگاه ۱۴ دیماه بازداشت شدند و از آن تاریخ به غیر از تعداد معدودی همچنان در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برند. مسئولان مربوطه تاکنون ضد و نقیض گویی‌های زیادی درباره این بازداشت‌های جمعی داشته‌اند.

Read more

وضعیت نگران کننده محمد صابر ملک رئیسی در سکوت خبری در سی و نهمین روز اعتصاب غذایش

محمد صابر ملکرئیسی که نهمین سال حبس خود را در حالی سپری می کند که پس از گذشت سی و نه روز از اعتصاب غذا، این زندانی همچنان از تماس با خانواده خود محروم می باشد.

Read more

محمدصابر ملک رئیسی زندانی سیاسی بلوچ در نهمین سال حبس و توفان توییتری در حمایت از او

محمدصابر ملک‌رئیسی فرزند دادعلی متولد اول بهمن ۱۳۷۰ است و در زمان بازداشت پانزده سال داشته – ولی در حقیقت به دلیل بزرگتر گرفته شدن شناسنامه‌اش هفده ساله معرفی شده است. ازاین رو او کوچک‌ترین زندانی سیاسی ایران است که اکنون نهمین سال حبس خود را در تبعید سپری می‌کند.

Read more

پس از مراجعه بازرسان؛ تهدید و قطع تلفن بند زندانیان سیاسی زندان زاهدان به دلیل بیان مشکلات

زندان مرکزی زاهدان از سومدیریت، فقر امکانات، و وجود رفتارهای سلیقه ای مسئولان آن رنج می برد.

Read more

مرگ آرام ملوانان بلوچ اسیر در سومالی و سکوت دولتمردان ایران/ مسعود رئیسی

بیش تر از بیست و شش ماه از گروگان بودن بیست و یک صیاد بلوچ اهل استان سیستان و بلوچستان که از سواحل دریای بلوچستان (مکران) برای صید ماهی، راهی دریا شده و از سوی دزدان دریایی ربوده شده بودند، در میان سکوت دولت و رسانه های داخل ایران می‌ گذرد.

Read more

عبدالکریم شه بخش، چوپان بلوچی که به پانزده سال زندان محکوم شده است.

وضعیت جسمانی عبدالکریم شه بخش، زندانی سیاسی ۵۵ ساله بلوچ که از بیماری هایی همچون «آسم، تورم و زخم ریه» رنج می برد؛ نگران کننده است.

Read more