کودکان بلوچ از سوء تغذیه رنج می برند

علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در چابهار گفته است که استان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در ایران را دارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی اکبر سیاری که در همایش بیماریهای شایع گوارش، کبد و تغذیه کودکان ایران در چابهار سخن می گفت تاکید کرده است که «با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان بیشترین کودکان مبتلا به سوء تغذیه کشور را دارد باید برای حل این مشکلات برنامه ریزیهای لازم صورت گیرد».

استان سیستان بلوچستان که در جنوب شرقی ایران و در مرز با افغانستان و پاکستان واقع شده است. این استان یکی از محروم ترین استان های ایران است، به طوری که برخی از روستاهای این استان از داشتن آب، برق و گاز محروم هستند.

وی گفته است که : «اطلاعاتی از کودکان سیستان و بلوچستان را در این همایش به پزشکان و متخصصان ارائه خواهیم داد تا بتوانند به اتخاذ تصمیمات خوب و اقدامات لازم برای بهبود وضعیت تغذیه کودکان منطقه کمک کنند».

سیاری که سفری به مناطق حاشیه شهر چابهار (در استان سیستان و بلوچستان) داشته می گوید: «زندگی حاشیه نشینان از نظر دسترسی به امکانات رفاهی نظیر آب و برق در سطح خیلی پایینی قرار دارد، اما از نظر بهداشتی با راه اندازی پایگاه سلامت به نسبت خوب است».

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران تصریح کرد: «برای هر دو تا سه هزار نفر در شهر چابهار یک کارشناس مراقب سلامت و برای ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر یک مرکز سلامت با کادر متخصص انجام وظیفه میکنند». (این تناسب با استاندارد سازمان بهداشت جهانی بینهایت پایین است)

سیاری بیان کرد: «در مناطقی از سیستان و بلوچستان هر سال بیماری وبا و مالاریا داشته ایم که با مراقبتهای لازم کمتر شده است و در سالهای آینده روند کنترل بیماریها بهتر خواهد شد».

وی گفت: «بیماریهایی مانند دیابت، سرطان، فشار خون و قند در سیستان و بلوچستان نسبت به سایر نقاط کشور کمتر است».