مجموع بیست و پنج سال حبس برای دو شهروند بلوچ

دادگاه عماد الدین ملازهی زندانی سیاسی سابق و یعقوب جهانی روز یکشنبه بدون داشتن وکیل و غیر علنی برگزار شد و به حبس های طولانی مدت محکوم شدند.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان، روز یکشنبه ۱۵ اسفند دادگاه زندانی سیاسی سابق عماد الدین ملازهی و هم پرونده ای وی یعقوب جهانی در سراوان برگزار شد. در پی این احکام عماد الدین ملازهی به پانزده سال و یعقوب جهانی به ده سال حبس محکوم شدند.

طبق خبرهای رسیده در دادگاه به دفاعیات متهمان هیچ توجهی نشده و پرونده آنها آنگونه که وزارت اطلاعات خواسته مشمول حکم شده است و آنها در دادگاه متوجه شده اند که اتهام آنها عضویت در گروه داعش و وارد کردن مهمات و مواد منفجره به داخل کشور است.
این در حالیست که پرونده این دو نفر قبل از گرفتن وکیل توسط آنها دادگاهی شده و هیچ مدارکی جز اعترافات اجباری آنها که در بازداشتگاه وزارت اطلاعات زاهدان اخذ شده دال بر اثبات اتهاماتشان وجود ندارد. جلسه دادگاه این شهروندان بلوچ در دادگاه شعبه اول انقلاب به قضاوت فتحی نژاد برگزار شده که هر دو نفر به حکم صادره اعتراض کرده و پرونده به دادگاه تجدید نظر فرستاده شده است.

گفتنی است عماد الدین ملازهی زندانی سیاسی سابق است که پس از تبرئه اتهامات قبلی به تازگی از زندان آزاد شده بود و بخاطر شکنجه‌های وزارت اطلاعات با مشکل کلیه، خونریزی معده و افسردگی مواجه و تحت نظر پزشک در حال درمان بود و یعقوب نیز از ناحیه چشم با مشکل مواجه است اما تاکنون به وی اجازه معالجه داده نشده است.

شایان ذکر است که عماد الدین ملازهی اول آذر ماه در سفری به سراوان جهت رسیدگی به کارهای شخصی، پس از ناکام ماندن نیروهای امنیتی از سوء قصد به جانش به همراه یعقوب جهانی دستگیر و به زاهدان انتقال داده شد و پس از اخذ اعترافات اجباری در بازداشتگاه وزارت اطلاعات آن شهر دوباره به زندان سراوان انتقال داده شد.