گروه حقوق بشر بلوچستان/‎دو سال پس از مرگ ناگهانی دكتر عمران دھواری شواھد و جزئيات نشان می دھد که دستگاههای امنیتی جمهوری اسلامی تحمل این جوان داغدیدہ و معترض را نداشته و او را به سرنوشت ساير مخالفان دچار كرده اند.

به گفته یک منبع نزدیک به دکتر عمران “چون او به اين حكومت اعتماد نداشت، پس از شهادت پدرش هرگز در زمان پخش سرود جمهوری اسلامی در مراسمات مختلف به نشانه اعتراض قیام نکرد و سرانجام توسط جمهوری اسلامی حذف گردید.”

دکتر عمران دهواری فرزند شیخ علی دهواری در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۵ در حالی از دنیا رفت که هیچ کس از نزدیکان وی با توجه به نوع مرگ ناگهانی، شواهد و آثار به جا مانده و نیز گفته های بستگان درجه یک او؛ مرگش را طبیعی نمی دانند.

پزشکی قانونی نتایج کالبدشکافی را همانگونه که گمان میرفت به تاخیر انداخت.

برادر عمران دهواری بعدها طی مصاحبه ای گفته بود: “پس از تماس با افرادی که سر صحنه حادثه حضور داشتند، جزئیات کم کم روشن شد. بیرون امدن کف از دهان و بینی دکتر و همچنین حضور یکی از اساتید ایشان در دانشکده پزشکی در صحنه حادثه و تایید شدن مسمومیت دکتر عمران همه گویای چیز دیگری جز مرگ طبیعی بود.”

به گفته همسر دکتر دهواری “روز قبل وقتی ایشان از شیفت کاری خود از بیمارستان برمیگردد، دچار شکم درد شدیدی میشود، بعد از ادای نماز صبح احساس تنگی نفس میکند و به خاطر ضعف بدنی سر خود را بر بالشت میگذارد اما دیگر بلند نمیشود.”

او همچنین می افزاید: “دو تن از پزشکان که یکی از آن ها استاد دانشکده پزشکی است تایید کرده اند که او مسموم شده است.”
طبق گفته های همسرش خود دکتر عمران نیز چند روز قبل به او گفته بود که کمد شخصی ایشان در بیمارستان به زور باز شده و آثار ضربه خوردگی روی قفل کمد مخصوص تغذیه اش مشهود بوده است.

این منبع همچنین ادامه می دهد: “دکتر عمران مدام توسط ستاد خبری اطلاعات احضار میشد و حتی مسئول دفتر رهبری در سراوان، حجت الاسلام نوری در یکی از جلسات احضاریه ها، پرونده سنگینی جلوی دکتر میگذارد و با نسبت دادن این پرونده به دکتر عمران او را تهدید به “بدبخت کردن” میکند. در همان ساعت اولیه حادثه، ماموران اطلاعات در صحنه حضور داشته اند و دلیل حضور خود را امنیتی اعلام می کرده اند.”

قابل ذکر است پدر دکتر عمران دهواری، شیخ علی دهواری یکی از علمای شهرستان سراوان، بعد از مغرب روز دوشنبه ۲۰\۸\۸۷ توسط افرادی ناشناس هدف ضرب گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.

در طول چهل سال گذشته شهروندان بی شماری از بلوچستان یا به طرز مشکوکی ترور و یا ناپدید شده اند.