اجرای حکم اعدام دستکم دو زندانی بلوچ در زندان وکیل آباد مشهد و زندان کهنوج

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان سحرگاه روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت و سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، حکم اعدام دستکم دو زندانی بلوچ به اجرا درآمد.

هویت این زندانیان بلوچ “علیرضا سرگلزایی”، ۲۵ ساله، فرزند غلام‌نبی، متاهل، دارای دو فرزند، اهل زاهدان و ساکن منطقه تاجرآباد شهر مشهد و مهدی بامری اهل روستای جاه محمد دلگان عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، علیرضا در سال ۱۴۰۰، با یورش نیروهای نظامی به منزلش در منطقه تاجرآباد مشهد با اتهامات مرتبط با مواد مخدر بازداشت و پس از مدتی با قید وثیقه از زندان آزاد و پس از مدتی دوباره بدون احضار بازداشت شده است.

وی پس از بازداشت مجدد از دادگاه انقلاب شهر مشهد به اعدام محکوم شده و روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه از بند عمومی زندان وکیل‌آباد به قرنطینه این زندان جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بود.

گفتنی است که علیرضا پس از فوت پدرش سرپرست خانواده شامل برادر و مادر خود بود و سابقه کیفری نداشته است.
و همچنین “مهدی بامری” (میرکی) که به اتهام قتل در زندان کهنوج اعدام شد
روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، “مهدی بامری” (میرکی) ۲۴ ساله فرزند مراد اهل روستای چاه محمد دلگان بابت اتهام قتل در زندان کهنوج اعدام شد.

لازم به ذکر است که در سال ٢٠٢٣ دستکم ١٨۴ زندانی بلوچ با اتهامات گوناگون در ٢۶ شهر مختلف ایران که زندان‌های زاهدان با ۵۴ و بیرجند با ٣١ مورد بیشترین تعداد اجرای حکم غیرانسانی اعدام را داشته‌اند، اعدام گشته‌ که در بین این زندانیان حداقل چهار زن نیز وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا