بلوچستان دارای بالاترین رتبه میانگین سن فوت‌شدگان در جهان

تک‌تک کاهش جمعیت مردم بلوچستان، علاوه بر کشتارهای روزانه، بالاترین نرخ نسبی اعدام‌ها، مرگ و میر نوزادان و مادران باردار، رد مرز اجباری بلوچ‌های بی‌شناسنامه به پاکستان و افغانستان، کشتار سوخت‌بران و قتل‌های مشکوک، شاید در راستای سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی باشد تا بتواند طرح “توسعه سواحل مکران” را تحت پوشش طرح آمایش سرزمینی یا تغییر بافت جمعیتی بلوچستان به‌طور کامل اجرا کند.

نگاهی به جدول بین‌المللی میانگین سن فوت‌شدگان در دویست کشور و مناطق جهان، وضعیت اسفناک بلوچستان را نمایان می‌کند. میانگین سن فوت‌شدگان در همه این کشورها، حتی در پایین‌ترین رتبه‌ها نظیر چاد، لیستو، نیجریه، سودان جنوبی، بورکینافاسو، گینه و سومالی (و دیگر کشورهای آفریقایی)، از بلوچستان بالاتر است. پاکستان با بیش از ۶۷ سال، بنگلادش با ۷۴ سال، افغانستان با بیش از ۶۴ سال و فلسطین با بیش از ۷۴ سال، در مقایسه با بلوچستان در شرایط بهتری قرار دارند.

در انتهای جدول جهانی، کشور چاد با میانگین حدود ۵۴ سال قرار دارد، در حالی که میانگین سن فوت‌شدگان در بلوچستان هم‌اکنون زیر ۵۱ سال است. این نشان می‌دهد که بلوچستان نه تنها محروم‌ترین و فقیرترین منطقه ایران است، بلکه بر اساس آمارهای بین‌المللی، در سراسر جهان نیز در انتهای لیست قرار دارد.

این جنایت عمدی مصداق بارز نسل‌کشی خاموش در بلوچستان توسط جمهوری اسلامی است.

دکمه بازگشت به بالا