سفرهای خطرناک ماهیگیران بلوچ: پیامد واگذاری حقوق دریایی

پس از واگزاری دریای  عمان به چین توسط جمهوری اسلامی ایران، ماهیگیران فقیر بلوچ خود را مجبور به سفرهای خطرناک از جمله سفرهای به مکان هایی مانند سومالی می بینند.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط گروه حقوق بشر بلوچستان، تقریباً سه ماه پیش، دو کشتی ماهیگیری با 36 خدمه و مجهز به مجوزهای لازم، برای انجام فعالیت های ماهیگیری قانونی به سمت آب های سومالی حرکت کردند. متأسفانه آنها در آنجا به دست افراد افتادند و از آن زمان به گروگان گرفته شدند.

بدیهی است در حالی که دولت ایالات متحده برای آزادی بازداشت شدگان خود به اقدامات مختلفی از جمله تعامل دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران متوسل می شود، دولت ایران در مقابل، اتباع خارجی را برای پیشبرد برنامه های خود گروگان می گیرد.

اما متأسفانه وقتی صحبت از وضعیت اسفبار این 36 ماهیگیر بلوچ می شود که بیش از سه ماه است که در سومالی اسیر هستند، جمهوری اسلامی ایران هیچ اقدامی نکرده است.

این موضوع تضاد فاحشی را در اولویت‌ها نشان می‌دهد و وضعیت ناگوار پیش روی این ماهیگیرانی را که در بحبوحه مانورهای ژئوپلیتیکی گرفتار شده‌اند، و با تحمل اندک توسل یا توجه بین‌المللی در سرزمینی بیگانه به اسارت می‌آیند، روشن می‌کند.

 
دکمه بازگشت به بالا