مرز و مسئله ملی نگاهی به بلوچستان در ایران

سرزمین کنونی بلوچستان که از کوه‌های سلیمان در قلب کشور پاکستان کنونی شروع می‌شود، تا حومه کلان شهر کراچی ادامه پیدا می‌کند و از آن جا تا بندرعباس ادامه می­یابد. در شمال در کناره­ رودخانه هیرمند امتداد دارد و یک واحد جغرافیایی مشخص را ایجاد کرده است که مردم بلوچ آن را سرزمین خود به حساب می­­آورند.

بیشتر بخوانید

قتل دانشجوی سیستان و بلوچستانی در تهران و یک نکته رسانه ای و اخلاقی

امیر جمالی جوان سیستان و بلوچستانی اهل شهرستان ایرانشهر و دانشجوی یکی از دانشگاههای پایتخت چند روز پیش توسط افراد ناشناس با ضربات چاقو در تهران کشته شد. هیچ رسانه ای به این قتل نپرداخت.

بیشتر بخوانید

برخورد فیزیکی و توهین آمیز یک استاد دانشگاه ایرانی با فعال حقوق بشری اهوازی منتقد ایران

شیما سیلاوی فعال حقوق بشر عرب اهوازی در جریان نمایش فیلم ده مانیر که به موضوع مین های جنگی خنثی نشده معترض بود توسط ابوالفضل بهشتی مورد فحاشی و هتک حرمت قرار گرفت.

بیشتر بخوانید

تجمع اعتراض‌آمیز تحصیل کردگان قصرقندی علی رغم هشدار ماموران امنیتی

جمعه چهارم اسفند ماه جمعی از تحصیل کردگان قصرقندی با در دست داشتن بنرهایی به تبعیضات موجود در استخدامی های دولتی اعتراض کردند. معترضین نسبت به استخدام نیروهای غیر بومی با نوشتن شعارهایی همچون چرا تبعیض؟؟؟ مگر خون ناظران غیر بومی که استخدام شده اند از خون ما بلوچها رنگین تر است؟؟؟ شعار سر دادند.

بیشتر بخوانید

تظاهرات مردم بلوچستان علیه رژیم ایران همگام با اعتراضات سراسری در ایران

یکشنبه ۱۰ دی ماه مردم شهرهای بلوچستان همگام با اعتراضات سراسری در ایران نسبت به گرانی و علیه رژیم ایران شعار دادند. شعار مرگ بر گرانی و مرگ بر دیکتاتور طنین انداز خیابانهای بلوچستان بود.

بیشتر بخوانید

ترور احمد مولی فعال سیاسی عرب در شهر لایحه هلند مقابل منزلش

در اقدامی جنایتکارانه، شامگاه روز چهارشنبه هشتم نوامبر ۲۰۱۷، احمد مولى، معروف به ابو ناهض الاحوازی، یکی از رهبران برجسته جنبش ملی آزادیبخش الاحواز مقابل منزلش ترور شد.

بیشتر بخوانید

کنفرانس سازمان ملل و مردم بدون نماینده UNPO در واشنگتن دی‌سی با موضوع مسئله ژئوپولیتیک و وضعیت حقوق بشر در بلوچستان

سازمان ملل و مردم بدون نماینده (UNPO) در همکاری با سازمان جهانی بلوچ (WBO) کنفرانسی را در رابطه با بدتر شدن وضعیت حقوق بشر و همچنین وضعیت امنیتی دو قسمتِ بلوچستان در ایران و پاکستان و پیچیدگی های موثر ژئوپولیتیکی منطقه تشکیل داد.

بیشتر بخوانید

سمینار آینده سنجی پلورالیسم سیاسی و نقش ملیتها در ایران در استکهلم سوئد

سمینار آینده سنجی پلورالیسم سیاسی و نقش ملیتها در ایران از طرف مرکز مطالعاتی تبریز در روزهای ۲۶ و ۲۷ نوامبر برگزار شد و سخنرانانی از ملیتها و گروههای قومی ترک، فارس، کرد، عرب، بلوچ ، ترکمن و ترکان قشقایی در این سمینار سخنرانی کردند .

بیشتر بخوانید