سه شنبه, بهمن ۷, ۱۳۹۹

مقالات

برای حفظ هویت بلوچی خود و فرزندانم در مقابل تقسیم بلوچستان...

مطمئنم كه تقسيم و مرزبندی دیارم #بلوچستان در شرایط کنونی ضربه ای مهلک بر هويت من و بخصوص نسل های پس از من خواهد بود. بی احترامی به واقعيت تنوع فرهنگی و مليتی كشورمان و توجيه عملكرد ضعيف حاكميت توسط چنين طرح های توخالی قابل تحمل نيست.

جامعه بلوچستان در مرحله گذار

دوم مارچ روز "بلوچی دود ءُ ربیدگ" بود. روزی که همه بلوچ ها در سراسر دنیا فرهنگ، آداب و رسوم اصیل خود را به رخ جهانیان می کشند و آن را بیش از پیش معرفی می کنند.

مرز و مسئله ملی نگاهی به بلوچستان در ایران

سرزمین کنونی بلوچستان که از کوه‌های سلیمان در قلب کشور پاکستان کنونی شروع می‌شود، تا حومه کلان شهر کراچی ادامه پیدا می‌کند و از آن جا تا بندرعباس ادامه می­یابد. در شمال در کناره­ رودخانه هیرمند امتداد دارد و یک واحد جغرافیایی مشخص را ایجاد کرده است که مردم بلوچ آن را سرزمین خود به حساب می­­آورند.

تحصیل حق فرزندان بلوچستان می باشد اما نه در جاده های...

در طول سال تحصیلی در بلوچستان بدلیل کمبود امکانات آموزشی برای دانش آموزان بلوچ شاهد حوداث ناگواری هستیم که منجر به ترک تحصیل و در مواردی مجروح شدن و مرگ دانش آموزان بلوج‌ می شود.

تامین حقوق ملت بلوچ

حکومت جمهوری اسلامی ایران در آستانه روز ۲۲ بهمن و سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار دارد و همه ساله در این روزها بنابر سنت سوابق سالهای گذشته دولت و نظام آخوندی تلاش می کنند تا با کشاندن مردم به خیابانها و با تبلیغات گسترده و با شعارهای ضد انسانی و خصمانه خود به نظام غیر مشروع خود ، مشروعیت سیاسی به بخشند.

نقدی بر منشور حقوق شهروندی رئیس جمهور ایران حسن روحانی

حسن روحانی رییس جمهوری ایرن،دوشنبه 29آذر/19دسامبر در همایش قانون اساسی و حقوق ملت "منشور حقوق شهروندی "را امضاء و ابلاغ کرده است. بی تردید،تدوین منشور حقوق شهروندی(بشر)،جمع بست همان وعدهایی است که حسن روحانی چهار سال پیش و در جریان کارزار انتخاباتی خود از آن سخن گفته بود.

ریشه ی ناامنی های سیستماتیک اخیر در شهرهای بلوچستان

امنیت یک اصل عمده و مهم زندگی اجتماعی و سیاسی ملتهاست که در پرتو آن تمام عرصه های دیگر به طور منظم و حسب...

منصور مرادزهی، نویسنده و پژوهشگر : مسؤلان جمهوری اسلامی بیشتر به...

منصور مرادزهی ، نویسنده ، پژوهشگر ، فعال فرهنگی و اجتماعی از خاش گفت: مسئولان برای برآورده کردن نیازهای قشر جوان، تحصیلکرده، نخبه دانشگاهی و فرهیختگان این منطقه توجه بیشتری کنند. ایشان همچنین اظهار داشت: اقشار مختلف جامعه خاش نیازمند حمایت و توجه دولت هستند تا بتوانند توانمندی های خود را به جامعه عرضه کنند.

توسعه بندر چابهار یا سیاست تبدیل بافت جمعیتی استان سیستان و...

با تکاپوی اخیر مسولان نظام برای ایجاد زیر ساختهای جدید و طرح توسعه بندر چابهار و نشست گروه آئورا در منطقه آزاد چابهار ، همچنان که از سخنان آخوندی وزیر راه و ترابری به نظر می آید ، سیاست مسولین نظام ، تغییر بافت جمیعتی در بلوچستان و تشویق غیر بلوچها جهت سکونت در شهرهای بلوچ نشین می باشد.

اعدام همه مردان آن روستا ؛ چرا خون بلوچ‌ها رنگین نیست؟

نویسنده :  محسن کاکارش رادیو زمانه، در سال‌های ملتهب پس از انقلاب ۵۷، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی روز یازدهم شهریور سال ۱۳۵۸ خورشیدی به روستای...