درخواست سازمان ملل از ایران برای اصلاح قوانین تبعیض‌آمیز علیه دختران

کمیته حقوق کودک سازمان ملل از دولت ایران خواست قوانین کیفری و قانون ازدواج کودکان دختر را اصلاح کند. این کمیته با انتقاد از بالغ دانستن دختر از ۹ سالگی، افزایش آمار ازدواج دختربچه‌ها در ایران را “عمیقأ نگران‌کننده” خواند.

کمیته حقوق کودک سازمان ملل افزایش آمار ازدواج دختربچه‌ها در ایران را نگران‌کننده خواند. این کمیته ناظر که از ۱۸ کارشناس مستقل تشکیل شده از دولت ایران خواست قوانین کیفری که دختران را از ۹ سالگی بالغ و در برابر دادگاه و سیستم قضایی پاسخگو می‌داند اصلاح کند.
این کمیته همچنین خواهان اصلاح قوانینی شده که ازدواج اجباری دختربچه‌ها با مردانی که سن آنها بسیار بالاتر است را توجیه می‌کنند.
کمیته حقوق کودکان سازمان ملل اما با اشاره به افزایش آمار دختربچه‌های ده ساله یا کمتر از آن در ایران این روند را بسیار نگران کننده خواند.
این کمیته پنج‌شنبه (۴ فوریه/ ۱۵ بهمن) با استناد به پیمان‌نامه حقوق کودک که بر اساس آن تمامی افراد کمتر از ۱۸ سال کودک محسوب می‌شوند، از دولت ایران خواست ازدواج دختربچه‌ها را ممنوع کند و مانع از آسیب جسمی و روحی این کودکان شود.
این نهاد ناظر قوانین ایران و ۱۳ کشور دیگر عضو سازمان ملل متحد را مغایر با استاندارهای جهانی تعریف شده در مورد حقوق کودک خواند. ایران پیمان‌نامه حقوق کودک را امضا کرده است.
این کمیته تصریح کرد ازدواج اجباری دختربچه‌های زیر ده سال در ایران افزایش یافته و این درحالی است که حتی در قوانین این کشور سن ازدواج دختران ۱۳ سال تعریف شده است.