منصور مرادزهی، نویسنده و پژوهشگر : مسؤلان جمهوری اسلامی بیشتر به نیازهای قشر جوان و فرهیختگان توجه کنند .

منصور مرادزهی ، نویسنده ، پژوهشگر ، فعال فرهنگی و اجتماعی از خاش گفت: مسئولان برای برآورده کردن نیازهای قشر جوان، تحصیلکرده، نخبه دانشگاهی و فرهیختگان این منطقه توجه بیشتری کنند.

به گزارش ایرنا، منصور مرادزهی همچنین اظهار داشت: اقشار مختلف جامعه خاش نیازمند حمایت و توجه دولت هستند تا بتوانند توانمندی های خود را به جامعه عرضه کنند.

نویسنده سه کتاب زنان نامی بلوچستان؛ کتابشانسی بلوچستان ودایره المعارف گیاهان دارویی بلوچستان گفت: انجام کارهای مشارکتی در امر پژوهش و تحقیقات موفقیت افراد را تضمین می کند اما حمایتهای خانواده ها، استادان دانشگاهها و مقامات دولتی و خیران به خوبی می تواند کارهای ارزشمند و ماندگاری را پدید بیاورد.

وی در معرفی کتاب زنان نامی بلوچستان افزود: این کتاب به معرّفی ۸۵ زن تاریخی قوم بلوچ پرداخته که در حوزه­های ادبیّات، پزشکی، سُنَّتی، سیاست، هنر و غیره نقش برجسته­ تری نسبت به دیگران داشته ­اند.

مرادزهی اظهار داشت: مطالب این اثر از طریق تحقیقات کتابخانه­ای، میدانی، مصاحبه و خلاصه برداری از مقالات و روزنامه­ها گرد­آوری شده است.

وی گفت: این اثر با همکاری من و احمد مرادزاده و با حمایت بنیاد ایرانشناسی واحد بلوچستان ‘ایرانشهر’ توسط انتشارات فرهنگ عامه در کرمان سال ۱۳۹۳ چاپ و در نمایشگاه کتاب زاهدان در بهمن ۹۳ توسط مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان رونمایی شد.

مرادزهی ادامه داد: کتابشناسی بلوچستان نیز شامل فهرستی از اسامی نویسندگان ایرانی و خارجی با ذکر آثارشان است که تاکنون در مورد بلوچستان ‘فرهنگ ،آداب، تاریخ و غیره’ و نیز شخصیت های گذشته و حال حاضر این منطقه که کتاب یا مقاله نوشته اند و به آثار چند تن از نویسندگان استان نگاهی دارد.

وی تصریح کرد:کتاب مذکور توسط انتشارات ارسطو نیز با تلاش فراوان با همکاری ایرج شهرامی پور درسال ۱۳۹۴ درمشهد چاپ و منتشر شده است.

مرادزهی افزود:کتاب دایره المعارف گیاهان دارویی بلوچستان نیز در سه فصل تدوین شده که فصل نخست آن به طرز تهیّه دارو­های گیاهی اشاره دارد و در این فصل به طرز تهیّه دم کرده، جوشانده، خیسانده، شربت، شیرابه، پودر، کمپرس، مرهم، داروهای مخصوص شستشو و حمام درمانی می پردازد.

وی اظهار داشت: فصل دوم این کتاب به معرّفی گیاهان دارویی پرداخته و این فصل به بررسی نام بلوچی گیاهان و معادل فارسی آنها همراه با نام علمی، انگلیسی و خانواده آن­ها می­ پردازد و فصل سوم خواص گیاهان دارویی طبق طب سنتی بلوچستان است.

مرادزهی گفت: نویسندگان این کتاب دکتر مینا اربابی و من هستیم که کتاب مذکور توسط انتشارات ارسطو در مشهد سال ۱۳۹۴چاپ و منتشر شده است.

شهرستان خاش در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

زنام-نامدار2

زنان-نامدار

زنان-نامدار1