واکنش تند مردم بلوچستان نسبت به نصب بیلبوردی تبعیض آمیز در شهر بیدخون استان بوشهر

انتشار تصویر بنری نصب شده در شهر بیدخون از شهرستان عسلویه در استان بوشهر که در آن «کلانتری ۱۲ بیدخون» از شهروندان خواسته بود از کرایه دادن منازل خود به «مهاجرین بلوچ» خودداری کنند، با واکنش های گسترده در شبکه های اجتماعی به ویژه در میان شهروندان بلوچستان مواجه شده است.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان طبق تصاویری که از یک بیلبورد نصب شده توسط کلانتری ۱۲ منطقه بیدخون عسلویه در روز چهارشنبه، هجدهم آذر ماه منتشر شده بود، بنابر دستور “مقام قضائی” “مقرر گردیده که هیچ یک از مشاورین املاک و ساکنین بیدخون حق واگذاری و اجاره منزل مسکونی و تجاری جهت فعالیت مهاجرین! بلوچ را ندارند”. محتوای این بنر که کاربران شبکه های اجتماعی آن را «اهانت آمیز به مردم بلوچ» خوانده اند، اینگونه نوشته شده بود: «در اجرای دستور مقام محترم قضایی مقرر گردید هیچ یک از مشاورین املاک و ساکنین محترم بید خون حق واگذاری و اجاره منزل مسکونی یا تجاری جهت فعالیت مهاجرین بلوچ را بدلیل تهیه و توزیع مواد مخدر نداشته و در صورت برخورد و اعلام گزارش وفق تدابیر مقام محترم قضایی بشدت برخورد می شود.»
ذکر نام شهروندان بلوچ به عنوان “مهاجر” در حالی صورت می گیرد که آنها شهروندانی ایرانی و دارای مدارک شناسایی هستند و برای کار کارگری و امرار معاش و همچنین فرار از بیکاری به عسلویه رفته اند.
بسیاری در شبکه های مجازی با انتشار و دست به دست کردن این تصویر از “تبعیض آشکار” و “نگاه امنیتی و توهین آمیز بر علیه شهروندان بلوچ” به شدت گلایه کرده و خواستار برخورد با خاطیان و مسببان این موضوع شدند. نماینده مردم شهرستان سراوان، محمد باسط درازهی نیز با انتشار این موضوع در کانال تلگرام خود مدعی شد که با همکاری رییس دفتر نماینده ی مردم عسلویه در این مورد پیگیری کرده است. همزمان دانشجویان بلوچ دانشگاههای تهران نیز با صدور بیانیه ای این عمل قبیح را مصداق بارز اهانت به ملت بلوچ دانسته و خواستار برخورد قاطع با خاطیان این اهانت، دلجویی نیروی انتظامی از بلوچ ها و تذکر استاندار و نمایندگان مجلس شده و آنرا به شدت محکوم کردند. با ادامه واکنش های اعتراضی، روز جمعه نیروی انتظامی عسلویه در اطلاعیه ای با رد انتساب این بنر به مجموعه ناجا، آن را محکوم کرد و بنر جدیدی جایگزین بنر توهین آمیز شد.

این اتفاق نژادپرستانه و تبعیض آمیز علیه ملت بلوچ در حالی رخ میدهد که با وجود پتانسیل های بسیار برای توسعه و پیشرفت بلوچستان؛ این استان از محروم ترین استان های ایران می باشد که بسیاری از مردم بلوچ جهت امرار معاش و پیدا کردن کار به سایر استان های ایران سفر می کنند.