کشته شدن کودک ۴ ساله بلوچ توسط نیروی انتظامی ایرانشهر

در درگیری روز پنجشنبه ۶ مهر در ایرانشهر یک کودک ۴ ساله بلوچ بهمراه پدرش و دایی اش توسط نیروی انتظامی کشته شد.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان، نیروی انتظامی ایرانشهر با تعقیب یک خودروی حامل گازوئیل مبادرت به تیراندازی به سوی آن می کند که سرانجام با متواری شدن مظنون و پناه بردن به منزل شخصی دامادش، نیروی انتظامی در عملی خشونت آمیز اقدام به تیراندازی و پرتاب نارنجک به سوی منزلی می کند که مظنون به آنجا پناه برده بود.

در منزل مذکور خواهر، داماد و پسر خردسالشان حضور داشتند که نیروهای انتظامی با نادیده گرفتن حضور آنها اقدام به پرتاب نارنجک می کنند که در نهایت این عمل غیر انسانی باعث می شود مرتضی روستا ۴ ساله بهمراه دایی و پدرش بطرز فجیعی کشته شوند.

گفته میشود مظنون شغل کاذب گازوئیل کشی( قاچاق سوخت) یا افغان کشی( قاچاق اتباع افغانستانی از مرز به داخل کشور) داشته است. این دو شغل بدلیل بیکاری بالا و نبود شغل مناسب در منطقه رایج هستند و البته پلیس برخورد شدیدی با عاملان آن دارد. نیروی انتظامی اما میگوید کشته شدگان از اشرار بوده اند.

قابل ذکر است که نیروهای انتظامی در اغلب شهرهای بلوچستان بدون هیچ توجهی به حضور مردم بیگناه در معابر با خشونت کامل به سوی آنها اقدام به تیراندازی می کنند که همیشه شاهد چنین اقدامات ناگواری هستیم.

عدم وجود سازوکارهای قضائی عادلانه برای به اجرا در آوردن عدالت و محکوم کردن نیروهای انتظامی که اقدام به کشتن مردم بیگناه می کنند باعث شده است که جرات نیروهای نظامی برای کشتن مردم بلوچ بیشتر شود. نیروهای انتظامی و امنیتی در قبال عملکرد خود به هیچ مقامی پاسخگو نبوده و حتی از پشتیبانی مقامهای قضائی جهت برخورد خشوت آمیز نیز برخوردار هستند.

رژیم ایران همواره در برخورد با گازوئیل کشها و مردمی که از آنسوی مرزها اجناسی را برای فروش به این سوی مرز حمل می کنند بی نهایت با خشونت و با تیراندازی مستقیم برخورد می کند که با تیراندازی به سوی آنها همواره باعث شده است که جان هزاران کودک، جوان و میانسال گرفته شود.

گروه حقوق بشر بلوچستان از سازمانهای بین المللی ، دیده بان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد ایران درخواست می کند تا رژیم ایران نسبت به این نوع رفتارهای خشونت آمیز خود در بلوچستان جوابگو بوده و دست از کشتار فراقانونی مردم بلوچ بر دارد.