چابهار محور توسعه شرق ، دارای پائین ترین شاخصهای آموزشی ایران

سومین نشست هماهنگی مسئولان سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان های منطقه ۸ کشور با حضور درویشی معاون استاندار و فرماندار ویژه چابهار به میزبانی شهر چابهار برگزار شد .

به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل معاونت استانداری و فرمانداری ویژه چابهار؛ درویشی در این نشست گفت: از لحاظ شاخص های آموزشی در همه ی ابعاد، چابهار دارای پایین ترین  شاخصای آموزشی نه تنها در سطح استان بلکه در کل کشور قرار دارد، چابهاری که قرار است به محور توسعه شرق کشور تبدیل شود .

وی گفت: بدون تردید از عوامل عمده مشکلات بخشی نگری، بومی نگری و نگاه اختصاصی است چون نگاه ملی در آن نادیده گرفته شده است، درویشی در ادامه بیان کرد؛ بهترین نقطه برای ورزش های آبی چابهار است اما متاسفانه کشورهای طرف با صرف سرمایه های هنگفت به سرعت در حال رشد هستند که ما با آنها فاصله ی زیادی داریم، متاسفانه ما در چابهار یک شناگاه مطمئن و امن نداریم که با رسالت توسعه مکران مغایر است .

فرماندار ویژه چابهار در ادامه افزود: متاسفانه ۴۳۰ روستا آبرسانی سیار می شوند که سهمیه روزانه آنها ۱۵ لیتر می باشد، روستاهای پر جمعیت که جمعیتی چندهزار نفری دارند متاسفانه شبکه داخلی آبرسانی ندارند.

درویشی افزود: اگر برای این محرومیت ها تدبیری مناسب اندیشیده نشود آنها مانعی جدی برای توسعه سواحل مکران خواهد بود. حاشیه نشینی های گسترده در آن نیز می توان گفت به دلیل همین محرومیت هاست .

درویشی در ادامه گفت: متاسفانه رشد حاشیه نشینی در سال های گذشته ناشی از یک نوع نگاه غلط بوده است بدین صورت که اصلاً پدیده حاشیه نشینی را قبول نداشته و اگر می خواستند با آن مقابله کنند با نگاه بولدوزری و استفاده از روش های منسوخ شده که به آن بیشتر دامن می زد مقابله می کردند.

وی ادامه داد: اگر حاشیه نشینی ساماندهی نشود یقین بدانید که مانع توسعه سواحل مکران خواهد شد‌.

فرماندار ویژه شهرستان در ادامه با اشاره به سد منطقه پیشین گفت: با توجه به ذخیره ۳۰ میلیون متر مکعبی آب در آن متاسفانه هیچ گونه برنامه ای برای آن اندیشیده نشده است و مردم روستاهای پایین دست آن با توجه به پوجود زمین های حاصلخیز از این نعمت که می تواند قطب میوه های گرمسیری در منطقه و اشتغال زایی بالایی را ایجاد کند بی بهره هستند.

درویشی در ادامه به جهت گیری های طرح توسعه سواحل مکران اشاره و خاطر نشان کرد: با وجود هزینه های سنگین ملی در بخش های مختلف شیلات، پتروشیمی، راه آهن، فولاد، کشاورزی و بندر که به ۸/۵ میلیون تن در سال رسیده باید از این ظرفیت ها استفاده کرد که اگر از آنها به بهترین نحو استفاده نشود همه ی این هزینه های ملی خنثی و شایدم تبدیل به تهدید شود.

معاون استاندار و فرماندار ویژه چابهار افزود: مهمترین سرمایه توسعه سواحل مکران جامعه محلی و مردم آن هستند و پس از آن گردشگری نیز کمتر از هاب سوم شدن پتروشیمی نیست،درویشی همچنین گفت؛ توسعه ملی در گروه توسعه جامعه محلی امکان پذیر است.

منبع خبر: کمپین فعالین بلوچ