گروه حقوق بشر بلوچستان _ مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان با خبر دادن از وجود محدودیت در مقابل سفرهای خود به بیشتر استان های ایران گفت: “برخی ارگان‌ها تمایلی به مسافرت های داخلی و خارجی من ندارند.”

این روحانی در مصاحبه با روزنامه ابتکار، بدون ذکر نام ارگان های مورد اشاره خود اعلام کرد: “در تهران و سیستان و بلوچستان و قم مشکلی ندارم اما برای استان‌های دیگر محدودیت‌هایی وجود دارد.”
رسانه های ایران، در گذشته خبرهایی را در مورد جلوگیری موردی نهادهای امنیتی از برخی سفرهای خارجی مولوی عبدالحمید منتشر کرده بودند، اما گسترش این محدودیت به سفرهای داخلی، خبر جدیدی محسوب می شود.
وی در پاسخ به این سوال که چگونه از محدودیت سفر به استان ها مطلع شده گفت: “هنوز هیچ حکمی به صورت رسمی به من ابلاغ نشده است و معمولا به صورت غیررسمی اعلام می کنند که نمی توانم به یک شهر بروم”.
رهبر مذهبی اهل سنت زاهدان، به عنوان نمونه توضیح داد که مدتی قبل می‌خواسته به خراسان برود تا در یک مراسم تشییع جنازه‌ شرکت کند اما “برخی اشخاص” با وی تماس گرفته و خواستار صرف نظر کردن وی شده اند. به تاکید او: “این مشکلات در سایر استان‌ها [هم] وجود دارد.”
آقای اسماعیل‌زهی افزود: “گفتم روزانه هزاران ایرانی به این شهرها می‌آیند و هیچ کدام هم هماهنگ نمی‌کنند. گفتند شما فرد عادی نیستید و باید هماهنگ کنید… من مشکلی با هماهنگی ندارم اما فکر می‌کنم با هماهنگی هم مشکل دوستان حل نخواهد شد.”
مولوی عبدالحمید همچنین گفت برای سفر به خارج کشور “مشکل زیادی وجود ندارد” اما برخی مواقع مایل به شرکت در کنفرانس هایی در برخی کشورهای دیگر بوده و چون “دوستان راضی نبوده اند” از این کار صرف ‌نظر کرده است.
امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخشی دیگر از گفتگو با ابتکار، با اشاره به گفتگوهای خود با مراجع تقلید شیعه گفت: “گاهی اوقات گزارش‌های غلطی به آنها می‌رسد و برخی می‌خواهند که مراجع را تحریک کنند. ولی وقتی باهم صحبت می‌کنیم متوجه می‌شویم مشکلی… وجود ندارد.”
وی مثال زد: “مدتی قبل گزارش‌هایی خدمت آیت الله مکارم شیرازی نیزداده بودند که اهل سنت منازل شیعیان را می خرند و می‌خواستند مساله اسرائیلیان و یهودیان را به میان بیاورند و ما به خدمت وی رفتیم و گفتیم که چنین مساله‌ای اصلا وجود خارجی ندارد… اگر باور نمی‌کنید بروید و از عزیزان شیعه ما در آن مناطق سوال بپرسید.”
رهبر مذهبی اهل سنت سیستان و بلوچستان افزود: “برخی نیز گفتند که اهل سنت می‌خواهند که با آوردن فرزند اکثریت جمیعت را در آینده تشکیل دهند که این نیز کذب و دروغ است.”
مولوی عبدالحمید در بخشی دیگر از مصاحبه، در مورد دغدغه های اقلیت سنّی در ایران صحبت کرده است.
به گفته وی: “اهل سنت برای تعلیم قرآن به فرزندان خود و برای برگزاری نماز در برخی مناطق مشکلاتی دارند، البته در برخی موارد مشکلی وجود ندارد، اما همچنان این دغدغه پابرجاست که ممکن است به صورت ناگهانی منع شوند.”
او با اشاره به محدودیت های موجود در مقابل برگزاری برخی مراسم مذهبی اهل سنت در شهرهای بزرگ اعلام کرده: “برگزاری نماز عید در کلانشهرها شرایط بهتری دارد اما هنوز مشکلاتی وجود دارد. این مساله نیازمند توجه بیشتر دولت است که این دغدغه نیز رفع شود تا اهل تسنن هم مراسم دینی خود را به جای بیاورند.”
اهل سنت ایران، در شهرهای بزرگ ایران نمازخانه هایی دارند اما برای احداث مسجد با ممنوعیت مواجهند. در سال های اخیر، همچنین اخبار گوناگونی در مورد ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم نماز عید سنی‌ها در شهرهای بزرگ منتشر شده است.
آقای اسماعیل‌زهی با ذکر اینکه ” در همه اداره‌ها جای براداران اهل سنت خالی است اگر هم باشد بسیار اندک است” تاکید کرده: “مردم به آقای روحانی رای دادند و اکنون از آقای روحانی انتظاراتی دارند و ایشان هم باید به این خواسته‌ها رسیدگی کند، مخصوصا به خواسته اهل سنت و مناطق سنی‌نشین که تبعیض‌ها و مشکلات بسیاری دارند.”
مولوی عبدالحمید علی رغم تاکید بر مشکلات اهل سنت گفته: “توجه دولت آقای روحانی بهتر از گذشتگان است.”
او توضیح داده: “در گذشته هم برخی خوب بودند و برخی چنین نبودند. اهل سنت در برخی دولت‌ها فشارهایی را متحمل شد اما مجموعا آقای روحانی نسبت به سایرین بهتر عمل کرده است و انتظار جامعه اهل سنت و بسیاری از اقوام این است که با قدرت و توان بیشتری عمل کند.”
رهبر مذهبی اهل سنت سیستان و بلوچستان، در هر دو انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ از حسن روحانی حمایت کرد و در هر دو مورد، استان سیستان و بلوچستان دارای بالاترین درصد رای به حسن روحانی در مقایسه با سایر استان های ایران بود.
وی در عین حال، سه ماه پیش هشدار داد که اگر دولت انتظارات موجود برای رفع تبعیض علیه این سنی ها را برآورده نکند٬ ممکن در انتخابات آینده از اصولگرایان حمایت کند.
مولوی عبدالحمید در مصاحبه خود، پاسخ چند ماه پیش آیت الله خامنه ای به نامه خود در مورد تبعیض‌های موجود علیه اهل سنت را نیز یادآوری کرده و با ابراز امیدواری در مورد نتایج آن گفته است: “جوابی که مقام معظم رهبری به اهل سنت دادند منجر به تسکین و تسلی شد و فرمان مقاوم معظم رهبری در کشور عملی خواهد شد.”