محمدصابر ملک رئیسی زندانی سیاسی بلوچ در نهمین سال حبس و توفان توییتری در حمایت از او

گروه حقوق بشر بلوچستان با همکاری سازمان “کمپین فعالین بلوچ” و همچنین فعالان مدنی و سیاسی ایرانی در اعتراض به وضعیت یکی از زندانیان سیاسی بلوچ و شکنجه و بدرفتاری با وی در تبعیدگاه غیرقانونی‌اش «زندان اردبیل» امروز شنبه بیست و سوم دسامبر در توئیتر طوفان توئیتری راه می اندازند. این زندانی بلوچ که دو سال را در بازداشتگاههای اداره اطلاعات زاهدان تحت بازجویی و شکنجه گذرانده، پس از صدور حکم، در حالی که در متن صادره اشاره ای به گذراندن دوره محکومیت در تبعید وجود نداشته از رندان مرکزی زاهدان به زندان اردبیل منتقل شده است. وی که در زندان اردبیل بارها توسط مسئولین زندان مورد آزار و اذیت، شکنجه و بدررفتاری قرار گرفته در سال گذشته با ارسال نامه‌ای و انتشار یک فایل صوتی از درون زندان، پرده از ماجرای ایام زندان در تبعید غیرقانونی و وقایع مرتبط با آن برداشت.

محمدصابر در دوم مهر ماه سال ۱۳۸۸ در بیمارستان علی‌ابن ابی‌طالب چابهار به همراه برادرزاده هفت ساله و یک خواهرزاده‌اش در حالی توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد که بعنوان همراه بیمار بر بالین برادرکوچک‌ترش که به خاطر مشکل آپاندیس بستری بوده در بیمارستان حضور داشته است.

این زندانی سیاسی بلوچ فرزند دادعلی متولد اول بهمن ۱۳۷۰ است و در زمان بازداشت پانزده سال داشته – ولی در حقیقت به دلیل بزرگتر گرفته شدن شناسنامه‌اش هفده ساله معرفی شده است. ازاین رو او کوچک‌ترین زندانی سیاسی ایران است که اکنون نهمین سال حبس خود را در تبعید سپری می‌کند.

آخرین مورد این شکنجه‌ها به چهارشنبه ۸ آذرماه ۱۳۹۶ مربوط می شود که توسط رئیس حفاظت زندان مرکزی اردبیل و دیگر عوامل آن باعث شکنجه زندانیان سیاسی تبعیدی به خصوص «محمدصابر ملک‌رئیسی» شده است. به طوری که بعد از احضار توسط رئیس حفاظت زندان و توهین به او، توسط “مدیرحفاظت زندان و مدیر داخلی زندان (نوروزی) و افسرنگهبان غفورصادق‌زاده” مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و سپس با دستبند و پابند وی را به قرنطینه منتقل کرده اند.
محمدصابر در نامه ی اخیر خود به نشانه اعتراض به توهین و ضرب و شتمی که علیه او صورت گرفته، از آغاز اعتصاب غذایش در هشتم آذر ماه خبر داده است. این زندانی بلوچ در بیست و پنجمین روز اعتصاب غذای خود کماکان محروم از ارتباط با خانواده و وکیل است و در وضعیت نگران کننده ای از بابت سلامتی به سر می برد، تلاش خانواده این زندانی برای کسب خبر از سرنوشت محمدصابر ملک رئیسی تاکنون به نتیجه نرسیده است.

با توجه به وضعیت نگران کننده «محمدصابر ملک‌رئیسی» و تهدیدهایی که رئیس زندان مرکزی اردبیل مبنی بر”عدم اجازه پایان طبیعی دوره محکومیتش” و همچنین روا داشتن مظالمی همچون شکنجه روحی و ضرب و شتم و همچنین ۲ سال نگهداری در سلول‌های بازداشتگاه اطلاعات، سازمان “گروه حقوق بشر بلوچستان” (BHRG) درصدد است با همکاری جمعی از فعالان حقوق بشری امروز شنبه ۲ دی ماه؛ ساعت ۲۱ به وقت ایران با هشتگ‌های #محمدصابر_ملکرئیسی و FreeSaber# توفان توییتری را در حمایت از این زندانی بلوچ راه بیاندازیم.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com