وضعیت نگران کننده محمد صابر ملک رئیسی در سکوت خبری در سی و نهمین روز اعتصاب غذایش

گروه حقوق بشر بلوچستان / محمد صابر ملکرئیسی که نهمین سال حبس خود را در حالی سپری می کند که پس از گذشت سی و نه روز از اعتصاب غذا، این زندانی همچنان از تماس با خانواده خود محروم می باشد.

محمدصابر در مهر ماه سال ۱۳۸۸ در بیمارستان علی‌ابن ابی‌طالب چابهار به همراه برادرزاده هفت ساله و یک خواهرزاده‌اش در حالی توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد که بعنوان همراه بیمار بر بالین برادرکوچک‌ترش که به خاطر مشکل آپاندیس بستری بوده در بیمارستان حضور داشته است.

این زندانی سیاسی بلوچ فرزند دادعلی متولد اول بهمن ۱۳۷۰ است و در زمان بازداشت پانزده سال داشته – ولی در حقیقت به دلیل بزرگتر گرفته شدن شناسنامه‌اش هفده ساله معرفی شده است. ازاین رو او کوچک‌ترین زندانی سیاسی ایران که اکنون نهمین سال حبس خود را در تبعید سپری می‌کند.

این زندانی بلوچ که دو سال را در بازداشتگاههای اداره اطلاعات زاهدان تحت بازجویی و شکنجه گذرانده، پس از صدور حکم،در حالی که در متن صادره اشاره ای به گذراندن دوره محکومیت در تبعید وجود نداشته از سیستان وبلوچستان به زندان اردبیل منتقل شده است. وی که در زندان اردبیل بارها توسط مسئولین زندان مورد آزار و اذیت، شکنجه و بدررفتاری قرار گرفته؛ وی که در سال گذشته با ارسال نامه‌ای و انتشار یک فایل صوتی از درون زندان، پرده از ماجرای ایام زندان در تبعید غیرقانونی و وقایع مرتبط با آن برداشت.

آخرین مورد این شکنجه‌ها به چهارشنبه ۸ آذرماه ۱۳۹۶ مربوط می شود که توسط رئیس حفاظت زندان مرکزی اردبیل و دیگر عوامل آن باعث شکنجه زندانیان سیاسی تبعیدی به خصوص «محمدصابر ملک‌رئیسی» شده است. به طوری که بعد از احضار توسط رئیس حفاظت زندان و توهین به او،توسط “مدیرحفاظت زندان و مدیر داخلی زندان(نوروزی)و افسرنگهبان غفورصادق‌زاده” مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و سپس با دستبند و پابند وی را به قرنطینه منتقل شده است. محمدصابر به نشانه اعتراض به توهین و ضرب و شتمی که علیه او صورت گرفته، اقدام به اعتصاب غذا نموده‌اند.

به دنبال این اتفاق خانواده نگران وی به دفتر اداره اطلاعات زاهدان مراجعه نمودند، ولی پرسنل این نهاد امنیتی از وضعیت محمدصابر اظهار بی‌اطلاعی کرده ولی،همزمان خانواده را به بزرگ کردن موضوع «یک ضرب و شتم ساده» متهم کردند.    به گفته آنان مسئله مضروب شدن صابر «اتفاق مهمی نیست».این در حالی‌ست که خانواده محمدصابر به شدت نگران امنیت جانی او هستند.

در پی این اتفاقات،مادر سالخورده این زندانی سیاسی نیز با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به اداره اطلاعات استان سیستان و بلوچستان ضمن درخواست رفع ممنوعیت‌های غیرقانونی و پایان دادن به خشونت‌های اعمال شده علیه فرزندش،خواستار «انتقال فرزندش به دلیل فقدان امنیت جانی به زندانی دیگر» شده است.

پیش‌تر زندانیانی چون ماهرکعبی،علی پژگل و نوراحمد حسن‌زهی نیز طی نامه‌ سرگشاده‌ای در اعتراض به وضعیت تحمیلی به محمد صابر از کمیساریای عالی حقوق بشر آقای زید و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران خانم اسما جهانگیر خواستند تا از دولت ایران بخواهند به سرکوب اقلیت های ملی و مذهبی در ایران خاتمه بخشد.

آقای ملکرییسی در دو رنجنامه در سال گذشته از شرح مظالم بر خود رفته از جمله شکنجه شدن بر روی تختی به نام “معجزه” و نگهداری در سلول های قبر گونه سخن گفته و خواستار توجه گزاشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران نسبت به وضعیت خود و سایر زندانیان عقیدتی و سیاسی در ایران شده بود.

لازم به ذکر است که با توجه به وضعیت نگران کننده «محمدصابر ملک‌رئیسی» و تهدیدهایی که رئیس زندان مرکزی اردبیل مبنی بر”عدم اجازه پایان طبیعی دوره محکومیتش” و همچنین روا داشتن مظالمی همچون شکنجه روحی و ضرب و شتم و همچنین ۲ سال نگهداری در سلول‌های بازداشتگاه اطلاعات، گروه حقوق بشر بلوچستان با همکاری جمعی از فعالان حقوق بشری روز شنبه ۲ دی ماه؛(۲۳ دسامبر) با هشتگ‌های #محمدصابر_ملکرئیسی و #FreeSaber توفان توییتری را در حمایت از این زندانی بلوچ راه انداختند.

کوچکترین زندانی سیاسی بلوچ امروز ششم ژانویه در سی و نهمین روز اعتصاب غذای خود به سر می برد.