اطاله دادرسی در زندان سراوان باعث خودکشی زندانی شد

گروه حقوق بشر بلوچستان _ فرشید غزلباش علیرغم رضایت شاکی، دو سال است در زندان سراوان بلاتکلیف است و به پرونده وی رسیدگی نمی شود. این زندانی برای اعتراض به وضعت خود تاکنون چندبار دست به خودکشی زده است.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، فرشید غزلباش فرزند علی ۲۲ ساله، ساکن خاش مدت دو سال است که به اتهام “سرقت” در زندان است.

این زندانی متهم به سرقت، در ابتدا شاکی خصوصی داشت اما از مدتها پیش شاکی از شکایت خود انصراف داده است با اینحال دادستان سراوان برای رسیدگی به وضعیت نامبرده اقدامی انجام نمی دهد.

یک منبع مطلع در این باره گفت: “شاکی خصوصی فرشید مدتی پس از بازداشتش رضایت نامه محضری داده و در پرونده موجود است ولی تا الان یک سال گذشته و هنوز هیچ جلسه دادگاهی برای رسیدگی به وضعیتش تشکیل نشده است.”

این منبع افزود: “این موضوع باعث شده که فرشید تا کنون چند بار دست به فعالیت های اعتراضی چون، اعتصاب غذا و حتی خودکشی بزند.”

وی در ادامه افزود: “این اعتراضات نه تنها باعث رسیدگی به پرونده اش نشده بلکه دادستان با تندی با او برخورد کرده است.”

این منبع گفت: “خودکشی در زندان سراوان زیاد است و یکی از دلایل بالا بودن آمار خودکشی در این زندان بخاطر بلاتکلیفی طولانی مدت و عدم رسیدگی به پرونده های زندانیان است.”