شکنجه های مکرر دو فعال حقوق بشر بلوچ بدلیل افشاگری علیه سپاه در زندان زاهدان

داود و محمد عزیزی زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان بطور پیوسته و مکرر توسط وزارت اطلاعات شکنجه می‌شوند.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان، داوود عزیزی ۱۹ ساله فرزند علی محمد و محمد عزیزی ۲۱ ساله فرزند یوسف اهل شهرستان قصرقند که به ترتیب در روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۶ توسط اداره اطلاعات این شهر دستگیر شده بودند به طور مکرر توسط نیروهای این سازمان به اداره اطلاعات منتقل شده و آزار و اذیت می‌شوند.

یک منبع موثق می گوید: “این دو جوان بدلیل افشاگری و برملا کردن طرح فریبکارانه سپاه پاسداران برای جذب جوانان فقیر بلوچستان و فرستادن آنها به جنگ سوریه فعالیت می کرده اند.”

سپاه پاسداران برای اهداف توسعه طلبانه منطقه ای جوانان ساده و مظلوم بلوچ را بعد از جذب با تهدید و فشار هم برای جنگیدن به سوریه اعزام می کند و هم برای سرکوب بلوچ های مخالف حاکمیت ایران استفاده می کند.

بر اساس گزارشات رسیده “یاسر عزیزی نیز که در تاریخ ۲۴ شهریور در ترمینال زاهدان به همراه داوود دستگیر شده بود قبلاً عضو بسیچ بوده و نسبت به برخی سیاست های سپاه پاسداران افشاگری کرده و اسلحه خود را در اعتراض به این سوءاستفاده‌های سپاه از مردم فقیر بلوچستان تحویل داده است. او با قید ضمانت آزاد شده.”

این منبع آگاه می افزاید: “محمد عزیزی به همراه داوود عزیزی با آگاهی رساندن به جوانان منطقه در بسیاری از موارد مانع از جذب آنان در سپاه شده اند.”

شایان ذکر است که داود عزیزی پس از چند ماه بازداشت موقت در زندان و انفرادی وزارت اطلاعات تحت اتهام اقدام علیه امنیت ملی، ابتدا در آذر ماه با ابلاغ رأی دادگاه به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم و سپس در چهارم دی ماه در شعبه ۱۰۵ دادگاه شهید نوری به اتهام خروج غیرقانونی از کشور به ۸ ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شد. همچنین محمد عزیزی هنگام بازداشت توسط نیروهای وزارت اطلاعات با تیراندازی از ناحیه دست زخمی شده بود.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com