شهرستان چابهار؛ بیکاری بیش از ۲۰ هزار نفر در اثر خشکسالی در بخش کشاورزی

گروه حقوق بشر بلوچستان – مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چابهار گفت که شهرستان چابهار در طول خشکسالی سال های گذشته با خسارت های گوناگونی نظیر خشک شدن محصولات باغی و زراعی، سرمازدگی، سیل های مقطعی و گرمازدگی مواجه بوده و همین مشکلات باعث شده بیش از ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر شغل خود را از دست بدهند.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان به نقل از خبرگزاری هرانا، توسعه صنایع بخش کشاورزی از دیگر زمینه های مهم کار آفرینی، تولید صنایع جانبی، عمل آوری، فرآوری و بسته بندی محصولات و ایجاد ارزش افزوده است که درصورت توجه دولت و سرمایه گذاری بخش خصوصی ضمن فراهم کردن بخشی از نیاز بازارهای داخلی و خارجی، توسعه بیش از پیش منطقه را رقم خواهد زد.

شهرستان ساحلی چابهار همجوار با آب های اقیانوسی دریای عمان و سواحل مکران استعدادهای خارق العاده ای در بخش کشاورزی به ویژه کاشت و تولید انواع میوه های گرمسیری پرکالری نظیر موز، مرکبات، چیکو، انبه، نارگیل، گواوا، کنار، پاپایا، تمرهندی و خرما دارد.

بیکاری بیش از ۲۰ هزار نفر در اثر خشکسالی در بخش کشاورزی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چابهار گفت: “شرایط آب و هوایی شهرستان گرم و مرطوب بوده که میانگین حداکثر دمای سالانه آن ۳۴ درجه، متوسط حداقل دما ۱۵ درجه و میانگین دما ۲۳ درجه سانتی گراد و دارای رطوبت نسبی ۷۶% است که با برخورداری از اقلیمی مستعد و طبیعی، پرورش و تولید انواع محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری باغی و محصولات زراعی فصلی و غیر فصلی درآن فراهم شده است”.

غلامحسین بامبری، با اشاره به دو دهه خشکسالی در استان افزود: “خشکسالی ادامه دار ۲۰ سال اخیر خسارت سنگین و جبران ناپذیری به بخش های کشاورزی و آب جنوب سیستان و بلوچستان وارد کرده است”.

وی ادامه داد: “شهرستان چابهار در طول خشکسالی سال های گذشته با خسارت های گوناگونی نظیر خشک شدن محصولات باغی و زراعی، سرمازدگی، سیل های مقطعی و گرمازدگی مواجه بوده و همین مشکلات باعث شده بیش از ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر شغل خود را از دست بدهند”.

مدیر جهاد کشاورزی چابهار در خصوص تولید محصولات زراعی در بخش دشتیاری بیان کرد: “کشاورزی درمنطقه دشتیاری به روش نیمه دیم کاری از طریق روان آبهای فصلی مرسوم بوده است و در سالهایی که بارندگی و آب وجود داشته باشد حبوبات و به ویژه ماش نیز کشت می شود”.

وی گفت: “بر اثر این خشکسالی ها سه هزار و ۹۰ هکتار از اراضی باغی کشاورزی، هزار و ۳۰۰ هکتار باغات موز و انبه و ۶ هزار هکتار زمین های زراعی در این شهرستان نابود شده است”.

برآورد ۲۶۳ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی

وی با اشاره به برآورد ارزش خسارت به بخش کشاورزی در شهرستان چابهار تصریح کرد: “سرمازدگی آذرماه سال ۹۶ به ۴۰۰ هکتار سبزیجات و ۱۵۵ هکتار باغات موز منطقه عورکی این شهرستان خسارت ۲۷ میلیارد ریالی؛ خسارت به باغات موز، لیموترش، انبه و سایر میوه های گرمسیری در اثر گرما و باد گرم را ۵۴۱ میلیارد ریال و بارندگی های بهمن سال ۹۵ نیز به ۶۰۰ هکتار اراضی کشاورزی بخش های پلان و دشتیاری و منطقه عورکی چابهار خسارت ۳۰ میلیارد ریالی و به منابع آبی و بندسارها خسارت ۷۵۰ میلیون تومانی وارد کرده است”.

بامبری از برآورد خسارت بیش از ۲۶۳ میلیارد تومان به بخش کشاورزی این شهرستان خبر داد.

مدیر جهاد کشاورزی چابهار با بیان این‌که چابهار به دلیل هم‌جواری با آب‌های آزاد اقیانوس هند دارای آب و هوایی معتدل در تمام فصول سال است، خاطرنشان کرد: “در سال‌های آبی با زیر کشت رفتن ۱۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی باغی و زراعی بیش از ۲۴ هزار نفر در بخش کشاورزی شهرستان چابهار مشغول به کار می‌شوند که این رقم در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی‌ها به شدت کاهش یافته است”.

وی گفت: “متاسفانه زیرساخت های پایین، خشکسالی و سیل اخیر خسارت زیادی در این منطقه بجا گذاشته است و موجب تخریب قنوات، سازه های آبخیزداری و خسارت سنگین به کشاورزان باهوکلات چابهار، زرآباد کنارک و شهرهای نیکشهر و قصرقند شده است”.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com