نماینده چابهار از فاجعه بار بودن وضعیت چابهار خبر داد

نماینده چابهار؛ مردم شهرستان‌های جنوب بلوچستان با وجود دو سد و فاصله ۵۰ متری از دریا از گودال‌ها آب شرب خود را تامین می‌کنند و با حیوانات آب شرب آنها یکی است! مدارس زیادی در چابهار هنوز انشعاب آب و برق ندارند و دانش‌آموزان در گرمای ۴۰ درجه درس می‌خوانند.

گروه حقوق بشر بلوچستان/ عبدالغفور ایران‌نژاد در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی بیان کرد : آقای رییس جمهور و وزرای محترم، حوزه انتخابیه من با حدود ۱۴۴۰ روستا و ۳۳ هزار و ۴۰۰ کیلومتر وسعت علی‌رغم داشتن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالا در زمینه‌ی گردشگری و تجارت، مردمانش با کمترین امکانات با مشکلات فراوان نظیر بیکاری، فقر، بی‌آبی و خشکسالی به سر می‌برند و از پایین‌ترین شاخص‌ها در زمینه‌ی آموزش و بهداشت بهره‌مند هستند.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد : آقای وزیر نیرو آیا می‌دانید مردم جنوب سیستان و بلوچستان و شهرستان‌های جنوب این استان با وجود دو سد و فاصله ۵۰ متری از دریا از گودال‌ها آب شرب خود را تامین می‌کنند و با حیوانات آب شرب آنها یکی است. آیا می‌دانید نوار ساحلی یک متر آب لوله کشی ندارد؟ درخواست دارم هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای احداث آب شیرین‌کن و استفاده از آب دریا صورت گیرد.

ایران‌نژاد تصریح کرد : در مراکز و روستاهای شهرستان چابهار آب لازم برای کشت ۶۰ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی وجود ندارد و در جهت تامین آب اقدامات لازم انجام شود. وزات نیرو چندین میلیارد تومان از مردم پول گرفته است و چند سال است که خبری از برق و پول مردم نیست. جریمه‌های سنگینی که در کشور بی‌سابقه است مردم را تحت فشار گذاشته است. از سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه می‌خواهم به این موضوع ورود پیدا کنند و اجازه ندهند یک وزارتخانه هم ذی‌نفع باشد و هم قاضی.

وی خاطرنشان کرد: این مسائل واقعیات موجود است. تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در قالب کمیسیون‌ها نیز به چابهار رفته‌اند از نزدیک وضعیت را دیده‌اند و تایید می‌کنند. مدارس زیادی در چابهار هنوز انشعاب آب و برق ندارند و دانش‌آموزان در گرمای ۴۰ درجه درس می‌خوانند و باید نزدیک به ۵۷۰۰ کلاس درس در منطقه احداث شود تا به میانگین کشوری نزدیک شود. امیدوارم آموزش و پرورش به جنوب استان سیستان و بلوچستان به طور خاص توجه داشته باشد.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد : وضعیت بهداشتی در استان سیستان و بلوچستان مناسب نیست اما طرح تحول سلامت اقدامات مثبتی را انجام داده است.