علیم یارمحمدی نماینده زاهدان و عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان مجلس با انتقاد از آمار بالای بازماندگان از تحصیل در این استان، بی‌توجهی به چنین موضوعی را تهدیدی برای امنیت کشور دانست. یارمحمدی با بیان اینکه ادامه بی‌توجهی به بازماندگان از تحصیل تعداد آن‌ها از مرز ۲۰ هزار نفر نیز خواهد گذشت.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان به نقل از خانه ملت، مورخ ۲ مردادماه ۱۳۹۷، علیم یارمحمدی با انتقاد از آمار روزافزون بازماندگان از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان، گفت: “متاسفانه دولت توجهی به این آمار نداشته و اقدام عملی در این راستا انجام نداده است”.

نماینده مردم زاهدان در مجلس با اشاره به رایزنی با وزارت آموزش و پرورش برای کمک به تحصیل این افراد، افزود: “متاسفانه در مدیریت استان سیستان و بلوچستان عزمی برای هدایت افراد به تحصیل وجود ندارد”.

یارمحمدی با تاکید بر اینکه بارها در خصوص بازماندگان از تحصیل به مسئولان هشدار داده شده است، تصریح کرد: “دولت باید بداند که بی‌توجهی به این مهم تبعات بسیاری برای امنیت کشور به همراه خواهد داشت”.

وی با بیان اینکه ادامه بی‌توجهی به بازماندگان از تحصیل تعداد آن‌ها از مرز ۲۰ هزار نفر نیز خواهد گذشت، گفت: “رویه فعلی زیبنده کشور ما نیست”.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه آمار بالای بازماندگان از تحصیل لکه ننگی بر پیشانی دولت‌ها است، افزود: “بازماندگان از تحصیل در آینده مشکلات عدیده‌ای را برای کشور ایجاد کرده و منافع ملی را تهدید خواهند کرد”.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: “در سال های اخیر به دلیل بی‌توجهی مسئولان آمار بازماندگان از تحصیل بیشتر شده از این رو لازم است دولت با توجه به نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی جدید به این مهم توجه ویژه داشته باشد”.