اقدام به خودکُشی یک زندانی بلوچ بدلیل بدرفتاری مسئولین زندان زاهدان با خانواده اش

سعید براهوئی بدلیل توهین و بدرفتاری مسئولین زندان زاهدان با خانواده‌اش و بی‌نتیجه ماندن اعتراضات وی نسبت به این موضوع با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرد.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان به نقل از هرانا، صبح روز شنبه ۲۸ مهرماه ۱۳۹۷، سعید براهوئی ۲۶ ساله از بند ۴ محبوس در زندان زاهدان با اتهام مواد مخدر در پی بدرفتاری های مکرر منشی قاضی با خانواده‌اش با خوردن تعداد زیادی قرص اقدام به خودکشی کرد و به صورت بیهوش به بهداری زندان منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “چندی پیش خانواده سعید براهوی برای پیگیری درخواست مرخصی وی به دفتر قاضی ناظر بر زندان رفته بودند که با برخورد بد و توهین‌آمیز آقای «نوری»، منشی قاضی مواجه شده و از دفتر وی بیرون رانده شدند. در پی این موضوع آقای براهوی نزد آقای خسروی رئیس زندان زاهدان رفته و طی نامه‌ای از منشی قاضی ناظر شکایت کرد و بعد از اینکه به شکایتش رسیدگی نشد با خوردن تعداد زیادی قرص اقدام به خودکشی کرده و به صورت بیهوش به بهداری زندان منتقل شد”.

سعید براهوی با اتهامات مربوط به مواد مخدر به ۱۵ سال حبس محکوم شده است که  از سال ۹۵ در زندان زاهدان به‌سر می‌برد.

خودکشی زندانیان به دلیل رفتار نامناسب مسئولان زندان و شرایط نگهداری آنها امری عادی است که زندانیان بدلیل بی عدالتی و عدم پاسخگوئی مراجع به مشکلات آنها جز دست زدن به خودکشی و تحمل این سختی چاره ای دیگر ندارند.

در تاریخ ۲۳ مردادماه نیز یک زندانی محکوم به اعدام به نام سعید صابری به دلیل خط خوردن نام‌اش از لیستی که قرار بود با دادستان در زندان زاهدان ملاقات کنند با خوردن تعداد زیادی قرص اقدام به خودکشی کرده بود.

همچنین در تاریخ ۱۴ مردادماه سال جاری خبر از خودکشی یک زندانی ۴۲ ساله محکوم به اعدام به نام «منصور محمود زهی» در زندان زاهدان گزارش شده بود. این زندانی با ادعای اینکه “مسئولان زندان وجه دیه جمع‌آوری شده توسط زندانیان متعلق به او را به تصرف خود درآورده‌اند” با خوردن چند عدد تیغ اقدام به خودکشی کرده بود.

در اردیبهشت ماه سال جاری یک زندانی دیگر به نام مهدی کوهکن پس از انتقال به بند قرنطینه زندان مرکزی زاهدان دست به خودکشی زده بود.