زیبا عزیزی، زن بلوچ در میان برترین زنان روستایی جهان

در یکی از برترین رقابت های جهانی یک زن بلوچ موفق به کسب جایزه خلاقیت زنان در زندگی روستایی شد که توسط بنیاد جهانی زنان مشاور سازمان ملل در امور زنان به برترینها از سراسر جهان اهدا می شود.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان، زیبا عزیزی آموزگار ۳۵ ساله از روستای عزیزآباد شهرستان قصرقند به سبب تلاشهای خود در جهت آموزش و توانمند سازی دانش آموزان بالاخص دختران بلوچ مناطق روستایی با جمع آوری کمک جهت تامین و توزیع لوازم آموزشی میان دانش آموزان روستایی، جمع آوری کمک برای نظارت و ساخت سرویس های بهداشتی در روستاهای مناظق محروم، آموزش خانواده ها و ۳۰ مورد جلوگیری از ازدواج اجباری کودکان و آموزش سوزن دوزی جهت تامین معاش خانواده از مواردی هستند که سبب موفقیت این زن جوان و با پشتکار بلوچ بوده است . بنیاد جهانی زنان زیبا عزیزی را از میان صدها زن برتر روستایی بعنوان برترین زن انتخاب و جایزه خلاقیت زنان در زندگی روستایی را به ایشان اهدا نمود.

زیبا عزیزی فعال اجتماعی و کارآفرینی ماهر است که موفق شده است هنر سوزن دوزی زنان بلوچ را با هنرهای مدرن تلفیق و بعنوان برند نوا بفروش برساند و زمینه اشتغالزایی بسیاری از زنان سرپرست خانواده های فقیر و نیازمند را فراهم نموده است. این فعال اجتماعی یک مرکز آموزشی و توانبخشی در یکی از مناطق محدوم بلوچستان راه اندازی نموده است که نسبت به آموزش دختران و پسران بلوچی که به مدرسه نرفته اند امکان یادگیری می دهد. نام این مرکز آموزشی خان علم نام دارد.

شمار دیگری از زنان کشورهای هند، سوئیس، مکزیک، هندوراس، گواتمالا و مکزیک نیز برنده جایزه خلاقیت زندگی زنان روستایی سال ۲۰۱۸ توسط بنیاد جهانی زنان شدند.

به گروه تگرام گروه حقوق بشر بلوچستان بپیوندید.
https://t.me/bhrg2