معافیت بندر استراتژیک چابهار از تحریمهای آمریکا به بهانه توسعه اقتصادی افغانستان

آمریکا در راستای اعطای معافیت به هند در خصوص توسعه اقتصادی افغانستان از طریق اقیانوس هند بندر چابهار را از تحریمهای اقتصادی بر علیه ایران معاف نمود.

چابهار تنها بندر اقیانوسی حاشیه دریای مکران(بلوچستان) می باشد که به آبهای آزاد و بین المللی راه دارد. بلوچستان سرزمینی غنی و واقع در منطقه ای سوق الجیشی که کریدرور تجارت جنوب به شمال و آسیای میانه را بهم وصل می کند و دسترسی سریع و آسان به آبراههای بین المللی جزو فوائد بی شمار این بندر مهم بین المللی می باشد.

ایران در شهریور ۱۳۹۵ با انعقاد قرارداد تجاری ، چابهار را به هند واگذار نمود. هند در نظر دارد تا ۸۵ میلیون دلار در این بندر سرمایه گذاری نماید تا بتواند از طریق دریا و خشکی برنامه توسعه اقتصادی خود در افغانستان را به پیش به برد.

چین و هند هر کدام به نوعی در رقابت تنگاتنگ اقتصادی در منطقه خواهان سلطه بر دو بندر مهم بلوچستان یعنی چابهار و گوادر می باشند. چین با هدف دسترسی به آبهای آزاد در گوادر و هند برای توسعه افغانستان و دسترسی آسان و ارزان به بازار آسیای میانه با هدف ایجاد کردیدور جنوب به شمال و فشار بر پاکستان در قراردادی بسیار ارزان توانسته است بندر چابهار را بدست آورد.

با انعقاد قرارداد چند میلیون دلاری هند و معافیت بندر چابهار از تحریمهای آمریکا ، ایران در این برهه از زمان نیم نگاهی به بندر چابهار دارد تا بتواند با گسیل نیروههای غیر بومی به بلوچستان، بلوچها را از اکثریت به اقلیت تبدیل نموده و با سرمایه گذاری هندی های اندکی از فشار تحریمهای آمریکا بکاهد.

ایران در هیچ مقطعی از تاریخ نگاه مثبتی به سرزمین بلوچستان نداشته است ولو اینکه این سرزمین بلحاظ جغرافیایی ، استراتژیکی و منابع در شاهراه تجارت جهانی واقع می باشد. ایران ، بلوچستان را منطقه ای اشغال شده می داند که در سال ۱۳۲۸ با تصرف و لشکرکشی رضا شاه آن را تصرف و این دید تا امروز در بین مسولین جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که هرگونه آبادانی و توسعه این منطقه در آینده به ضرر دولت مرکزی ایران خواهد بود. لذا تا حدالامکان از سرمایه گذاری های پایدار و توسعه و آبادانی بلوچستان خودداری نمایند.

ایران در طول این ۴ دهه بجای آبادانی بلوچستان ، از منابع دریایی و زیرزمینی این منطقه به نحوه احسن بهره برداری نموده است و حاصل این ۸ دهه سلطه ایران بر خاک بلوچستان جز فقر مطلق چیز دیگری برای مردم بلوچ به ارمغان نیاورده است. با دیدن وضعیت موجود در کشورهای عربی همجوار و پیشرفت سریع آنها در می یابیم که ایران در طول این ۴۰ سال هیچ گاه نخواسته و یا اصلا برنامه ای برای آبادانی بلوچستان نداشته است و حکومت مرکزی ایران صرفا خواستار حاکمیت بر سرزمین و بهره برداری منابع بلوچستان را در سر می پروراند.

جای بسی تاسف است که حکومت ایران با امنیتی کردن بلوچستان و عدم سرمایه گذاری در این منطقه باعث شده است که فقر در بلوچستان فراگیر شود بطوری که هیچ کارخانه یا تولیدی و اشتغال پایداری در این منطقه وجود نداشته باشد و اکثر جوانان بلوچ از سر ناچاری برای سیر کردن شکم خانواده های خود دست به شغلهای کاذب بزنند که این نوع شغلها دارای خطرات جانی و مالی فراوانی می باشند.

حکومت مرکزی ایران در لوای طرح توسعه سواحل مکران قصد دارد تا ۵ میلیون نفر غیر بومی را در بنادر جنوبی بلوچستان را اسکان دهد که با اجرایی شدن تحریم های جدید بر علیه ایران و معافیت ضمنی بندر چابهار از این تحریم ها بهانه خوبی برای حکومت مرکزی ایران خواهد بود تا هرچه سریعتر روند اسکان تعداد زیادی از افراد غیر بومی را با هدف اشتغالزایی و توسعه بندر چابهار به منطقه بلوچستان را اجرایی کند.

معافیت بندر چابهار از تحریمهای آمریکا شاید برای هند و ایران نوید بخش باشد اما سرآغاز دردسری جدید و مشکلی بزرگتر برای مردم بلوچ می باشد.

به گروه تگرام گروه حقوق بشر بلوچستان بپیوندید.
https://t.me/bhrg2

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com