قتل دانشجوی سیستان و بلوچستانی در تهران و یک نکته رسانه ای و اخلاقی

امیر جمالی جوان سیستان و بلوچستانی اهل شهرستان #ایرانشهر و دانشجوی یکی از دانشگاههای پایتخت چند روز پیش توسط افراد ناشناس با ضربات چاقو در #تهران کشته شد. هیچ رسانه ای به این قتل نپرداخت. هیچ روزنامه ای مرگ خاموش این جوان را تیتر نکرد. هیچ مقام دولتی یا مذهبی ای به این جنایت واکنش نشان نداد چون تهران پایتخت کشور است و همه چیزش خوب و تمیز و مردمش با فرهنگ و با سواد هستند!!

کسی نگفت تهران ناامن است. کسی اتهام #قومیتی یا مذهبی به ساکنین پایتخت نزد. اما اگر این اتفاق در #سیستان و #بلوچستان می افتاد و یک دانشجوی تهرانی به هر دلیلی در این استان کشته میشد #رسانه ها چه می نوشتند؟؟

⬅️شهادت دانشجوی تهرانی بدست اشرار مسلح در سیستان و بلوچستان!!
⬅️قتل یک دانشجو توسط گروههای وهابی سیستان و بلوچستان!!
⬅️مرگ فجیع یک دانشجوی غیر بومی در بلوچستان… و دهها تیتر اینچنینی.

رویکردی در رسانه ها وجود دارد که میگوید خبر بد مناطق محروم و توسعه نیافته، خبر خوب برای رسانه هاست.چون اینگونه اخبار خواننده دارد و مورد توجه قرار میگیرد.چنین رویکردی توسط برخی رسانه های غربی در مورد اخبار خاورمیانه، آفریقا و آمریکای جنوبی اعمال می شود تا با اغراض سیاسی القا کنند که مردم این مناطق از کره زمین خشونت طلب، متعصب، ضد توسعه و بی سواد هستند.

اخبار پیشرفت ها،#فرهنگ_غنی و تحولات مثبت این مناطق یا منعکس نمی شود یا بطور سطحی به آن پرداخته می شود. گاهی برخی رسانه های ما نیز در پوشش #اخبار مناطق محروم کشور چنین رویکردی را اعمال و اغلب خبرهای فقر و فلاکت، خشونت و درگیری های این مناطق را پوشش می دهند و زیبایی های طبیعی، مهربانی مردم، صبر و تحمل پذیری و #میهن_دوستی آنان را کمتر مورد توجه قرار می دهند.

مرگ یک انسان حتی یک موجود زنده دیگر در هر جا و در هر زمان فاجعه بار و غم انگیز است اما خبر آن نباید دست آویز توهین و اتهام به اقوام و مذاهب و مناطق در رسانه ها باشد. هیچ قوم یا مذهبی خشونت را ترویج یا تشویق نمی کند. این شرایط اجتماعی، فقر و نابرابری، مشکلات خانوادگی و نداشتن مهارت کنترل خشم است که باعث می شود برخی افراد دست به خشونت بزنند.

همیشه سعی کنیم چه در تعامل با دیگران، چه در زندگی و رفتار شخصی، چه در نوشتن و اظهار نظر کردن در امور سیاسی و چه در خط #مشی_رسانه ای، عدالت و اخلاق را رعایت کنیم. یادمان باشد ما پیروان پیامبر بزرگی هستیم که رسالتش را « تکمیل کننده مکارم اخلاقی» عنوان کرده است.
درود خداوند بر او باد.

✍️ تمنده رو _ امان الله