اُمید ستوده نخبه بلوچ در زندان اطلاعات

گروه حقوق بشر بلوچستان – اُمید ستوده نخبه جوان بلوچ در تابستان سال ۱۳۹۵ توسط اطلاعات ایران دستگیر و در زیر شکنجه بالاجبار در تلویزیون اعتراف کرد و چند ماه پیش در دادگاهی بدون داشتن وکیل مدافع به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

همانطوری که همه ما میدانیم وزارت اطلاعات در استان سیستان و بلوچستان بر جوانان و نخبگان بلوچ فشار زیادی وارد می کند تا با این سازمان همکاری کنند در غیر اینصورت با کوچکترین فعالیت اجتماعی و مدنی در خصوص حق و حقوق ملت بلوچ دستگیر و راهی زندانی می شوند.

اُمید ستوده فرزند محمد اکرم یکی از این جوانان نخبه بلوچ است که هرگز با وزارت اطلاعات همکاری نکرد. این جوان نخبه با اتکا به هوش و استعداد خود توانسته بود مدارج عالی دانشگاهی را در بهترین دانشگاههای ایران سپری کند. امید با وجود داشتن مدارک عالی دانشگاه یک بار دیگر بدلیل محرومیت منطقه خود بخاطر نداشتن پزشک متخصص تصمیم گرفت تا خود آستین بالا بزند و در رشته پزشکی تحصیل کند و به مردم خودش کمک کند. او در کنکور ۱۳۹۴ شرکت نمود در رشته دندانپزشکی دانشگاه سراسری پذیرفته شد.

اُمید در خانواده ای مذهبی و تحصیلکرده در ایرانشهر به دنیا آمد، یک خواهر و برادر ایشان نیز فارغ التحصیل بهترین دانشگاههای ایران هستند. اُمید در خردسالی پسر بچه ای باهوش بود که دیپلم خود را در دبیرستان دانشگاه زاهدان گرفت و در سال ۱۳۷۷ با رتبه ۳ کنکور سراسری موفق به تحصیل در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر شد. اُمید همزمان با تحصیل در دانشگاه مشغول به کار در سیمان خاش بعنوان ناظر فنی بود.

در تابستان ۱۳۹۵ در اوج درگیری های منطقه ای و ظهور گروه داعش و تهدید این گروه به انجام عملیاتهایی در داخل ایران ، وزارت اطلاعات در بازداشتهای فله ای بسیاری از جوانان بلوچ، کرد و عرب که گرایشات سنی مذهب داشتند را دستگیر نمود و به زهم خودشان می خواستند تا از حملات احتمالی این گروه در داخل خاک ایران جلوگیری کنند. در این میان بسیاری از بین نخبگان بلوچ، کرد و عرب بدون هیچ سند و مدرکی بعنوان عاملین داعش در ایران معرفی شدند. امید ستوده یکی از آنها بود که در طول سفر خود با خانواده اش در تهران توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و پس از اندکی بالاجبار در زیر شکنجه با اعترافات ساختگی در تلویزیون ظاهر شد.

اُمید چند ماه پیش در جلسه دادگاهی چند دقیقه ای بدون داشتن وکیل و حق دفاع از خود به پانزده سال زندان محکوم شد.

تهیه وتنظیم گزارش:

ایرج افغانی