کشته شدن ۲ دختر خردسال بلوچ در پی آتش سوزی در مدرسه ی دخترانه زاهدان

در پی آتش سوزی در یک واحد آموزشی دبستانی و پیش دبستانی ”اسوه حسنه”دخترانه در خیابان مصطفی خمینی زاهدان ۴ کودک با سوختگی بالای ۷۰ درصد به بیمارستان منتقل شدند که متاسفانه دو کودک بدلیل درصد بالای سوختگی و جراحات وارده کشته شدند.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان، بدلیل آتش سوزی در یک واحد آموزشی دخترانه در زاهدان صبح روز سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷ دو دختر خردسال به نامهای صبا عربی و مریم نوکندی بدلیل جراحات وارده از سوختگی در بیمارستان امام علی زاهدان فوت نمودند.

به نقل از دادستان زاهدان علت آتش سوزی در مدرسه دخترانه اسوه حسنه زاهدان آتش گرفتن بخاری نفتی اعلام شده است که قصور مربی و مدیر آموزشگاه محرز و دستور بازداشت این ۲ نفر صادر شده است.

آتش سوزی در مدارس ایران و داستان بخاری های نفتی چیز جدیدی نیست و در سالهای گذشته نیز شاهد چندین آتش سوزی در مدارس مختلف بودیم که در این حوادث چندین کودک و آموزگار بدلیل فقدان سیستم گرمایشی مناسب جان خود را از دست داده اند.

وجود بخاری های نفتی و تشت آتش در وسط کلاسهای غیر استاندارد در فصل سرما در مدارس همواره باعث آتش سوزی و بروز حوادث ناگواری بوده است که خاطرات این آتش سوزی ها مثل دانش آموزان شین آباد هرگز از ذهن ها پاک نمی شوند.

استان سیستان و بلوچستان دارای کمترین امکانات آموزشی و دارای غیر استانداردترین فضاهای آموزشی کشوری است که متاسفانه مدارس در فصلهای تابستان و زمستان جهنمی بیش برای دانش آموزان بلوچ نمی باشد.

واقعا جای تاسف است که کشوری ثروتمند مثل ایران از تجهیز مدارس استان سیستان و بلوچستان و از تامین حداقل امکانات سرمایشی و گرمایشی برای دانش آموزان این استان عاجز است و شاید بدلیل نگاههای قومیتی و تبعیضات سیستماتیک قومی و ملی همواره استان سیستان و بلوچستان بلحاظ امکانات فضاهای آموزشی بهداشتی و درمانی و رفاهی جزو محرومترین استانهای کشور به عمد قرار داده شده است.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com