ادامه بازداشت های خودسرانه در بلوچستان بعد از انفجار اتوبوس نیروهای سپاه در خاش

در پی انفجار انتحاری که روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷ در محور خاش به زاهدان در محدوده چاهعلی رخ داد، اتوبوس حامل نیروهای مرزی سپاه با ۴۰ سرنشین مورد هدف قرار گرفت که در این حادثه  تا امروز ۲۸ نفر از نیروهای سپاه کشته و ۱۲ تن دیگر به شدت زخمی شدند.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان، بعد از این حادثه نیروهای امنیتی دست به بازدشت های خودسرانه در بلوچستان زده اند که تاکنون ۸ نفر دستگیر شده اند که یک زنِ بلوچ نیز در میان این بازداست شدگان بود

در اظهارات اولیه فرماندهان سپاه و نیروهای امنیتی آمده بود که این انفجار توسط گروه جیش العدل و هدایت و پشتیبانی کشورهای منطقه انجام شده است ولی بعد از گذشت چند روز ۳ نفر از خانواده قلندری نژاد از طوایف گمشادزهی در سراوان به ادعای نیروهای امنیتی در خانه تیمی با مقادیر زیادی مواد منفجره دستگیر شدند که اسامی دستگیر شدگان عبارتند از فریبا ، جاسم و محسن قلندری نژاد ، همگی فرزندان عبوالواحد می باشند.

فریبا متاهل و دارای ۳ فرزند می باشد که یکی از کودکان او شیرخوار است و بر اساس اطلاعات بدست آمده این کودک هر روز به بازداشتگاه برده می شد تا مادرش به او شیر بدهد.  بر اساس آخرین اخبار فریبا روز جمعه ۳ اسفند بدون هیچ اتهامی آزاد شده است و برادران وی جاسم و محسن تاکنون در بازداشت به سر می برند.

بر اساس تجربیات و حوداث اینچینی که در گذشته نیز اتفاق افتاده است هرگاه نیروهای امنیتی توسط گروههای مسلح مورد هدف قرار گرفته اند به سرعت دست به دستگیری های فله ای در میان مردم بلوچ زده اند که در این میان تعداد زیادی افراد بیگناه و جوان بلوچ قربانی انتقام  گیری نیروهای امنیتی در بلوچستان شده اند.