هفتمین کنگره جهانی “مقابله با مجازات اعدام ” در بروکسل ، مقر اتحادیه اروپا

هفتمین کنگره جهانی «مقابله با  مجازات اعدام»، در بروکسل، پایتخت بلژیک و در مقر اتحادیه اروپا،  در دومین روز خود آغاز به کار کرد.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان به نقل از ایران اینترنشنال ، در دومین روز کنگره مقابله با مجازات اعدام- نشست جانبی ایران،  جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران،  اعدام‌هایی که در ایران انجام می‌شود را به سه بخش تقسیم کرد که شامل جرایم اقتصادی، جرایم مربوط به مواد مخدر و اعدام کودکان می‌شود.

او بار دیگر به اعدام کودکان در ایران انتقاد کرد و گفت: ایران همچنان به تعهدات خود در مورد اعدام کودکان عمل نمی‌کند.

به گفته جاوید رحمان از سال ۲۰۱۸ تا‌کنون ۶۱ کودک اعدام شده‌اند.

او گفت که در حال حاضر در ایران ۸۵ کودک منتظر اجرای حکم اعدام هستند و ما همچنان در تلاش برای  توقف اعدام کودکان هستیم.

جاوید رحمان اعدام جرایم مواد مخدر در ایران را با کاهش توصیف کرد و گفت: اگرچه ۱۳ مورد حکم اعدام در زمینه جرایم مواد مخدر در ایران تغییر کرد ولی همچنان از ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۷ بیش از ۴۰۰ نفر در این زمینه اعدام شدند.

محمود امیری مقدم، فعال حقوق بشر  نیز در این کنگره گفت: در ایران مجازات‌های بسیاری به اعدام منتهی می‌شوند و ما برای جلوگیری از آن و یا کاهش آمار اعدام باید قوانین جدیدی وضع کنیم.

این فعال حقوق بشر،  اشاره کرد که  حکم بسیاری از اعدام‌ها در ایران در دادگاه‌های انقلاب و پشت درهای بسته وضع می‌شوند.

 امیری مقدم به مساله سنگسار اشاره کرد و  گفت که بعد از انتخاب خاتمی در سال ۱۳۹۷ و بهبود روابط اتحادیه  اروپا  با ایران در همان موقع ویدیوهایی منتشر شد که سنگسار را نشان می‌داد.

 او گفت: یکی از شرایط اتحادیه اروپا برای ادامه بهبود روابط توقف مجازات سنگسار در ایران است.

محمود امیری مقدم همکاری اتحادیه اروپا و جامعه مدنی ایران برای کاهش آمار اعدام در ایران را ضروری  دانست.

او گفت: اگر هزینه سیاسی اعدام‌ها بالا برود، مقام‌های ایران از اجرای این مجازات دست بر‌می‌دارند، حتی اگر بر خلاف باورهای مذهبی آنان باشد.

تیمور الیاسی نماینده سازمان حقوق‌بشر کردستان ایران  نیز در این نشست گفت: در ایران از مجازات اعدام به عنوان ابزاری برای کنترل مردم به ویژه کنترل اقوام مختلف، از جمله کرد، بلوچ‌ و غیره …. استفاده می‌شود.

تیمور الیاسی گفت: کردها نیمی از زندانیان سیاسی ایران را تشکیل می‌دهند.

منیره شیرانی، فعال حقوق بشر بلوچستان نیز در  که در کنگره جهانی مبارزه با اعدام حضور داشت، گفت: بسیاری از اقلیت‌های بلوچ پیش از محاکمه، اعدام می‌شوند.

شیرانی تاکید کرد :‌ دولت ایران قبول ندارد که همه مردم و اقوام مختلف در ایران از حقوق یکسانی برخوردارند.

به گفته این فعال حقوق یشر بلوچستان، مناطقی مانند بلوچستان و کردستان، نظامی‌تر شده‌اند. بسیاری از افرادی که در مرزها کار می‌کنند از سوی سپاه شلیک مستقیم به آنها می‌شود. کشته شدن افراد، به‌خصوص اقلیت‌ها فقط به اعدام آنها ختم نمی‌شود، بلکه بسیاری از آنها از طریق شلیک مستقیم نظامیان کشته می‌شوند. بنابراین آمار دقیقی از مجازات‌شدگان در دست نیست.

منیره شیرانی گفت : رسانه‌های اجتماعی  صدای اقلیت‌ها، از جمله مردم بلوچ را به گوش جهانیان می‌رسانند.

او تاکید کرد : اروپا نقش بسیار مهمی می‌تواند در مقابله با مجازات اعدام در ایران ایفا کند،  نه تنها به عنوان راهنمای اخلاقی، بلکه تاکید کند ایران باید حقوق اقلیت‌ها و  زنان را رعایت کند.

ندا  شهید یزدانی، وکیل حقوق بشر  در این کنگره یادآور شد، ایران بسیاری از توصیه‌های حقوق بشری ارائه شده از سوی غرب را نپذیرفته است.

او گفت: ما باید از کشورهای آسیایی و آفریقایی بخواهیم توصیه‌های حقوق بشری بیشتری به  ایران بدهند، چرا که ایران تمایل بیشتری به شنیدن حرف‌های آنها دارد.

نماینده سوییس نیز در روز اول این کنگره اشاره‌ای به وضعیت اعدام‌ها در ایران کرد.

او ضمن استقبال از تصمیم ایران برای لغو مجازات اعدام، در برخی از جرایم مرتبط با مواد مخدر، این تصمیم را ناشی از شمار بالای این احکام در ایران دانست.

این کنگره به مدت سه روز، تا روز جمعه دهم اسفند‌ماه، ادامه خواهد داشت. در این کنگره نمایندگانی از ۱۴۰ کشور جهان از سازمان‌ها و گروه‌های مختلف حقوق بشری و کنشگران مخالف مجازات اعدام شرکت دارند.

برابر گزارش‌های موجود، ۱۴۲ کشور در جهان به طور کامل مجازات اعدام را از نظام قضایی خود حذف کرده‌اند. با این حال این مجازات کمکان در رژیم‌های حقوقی ۵۳ کشور جهان وجود دارد. هرچند بسیاری از این کشورها سال‌ها است که مجازات اعدام را اجرا نمی‌کنند. اما در برخی دیگر مانند ایران، عراق، عربستان، پاکستان، چین و  ایالات متحده این مجازات کماکان اجرا می‌شود.