بازداشت های گسترده در تجمع معترضان به تیراندازی ماموران به جوان بلوچ در زاهدان

در پی کشته شدن یک جوان بلوچ اهل زاهدان (دُزاپ) تعدادی از جوانان بلوچ ظهر روز دوشنبه ۶ خرداد ۹۸ در مقابل فرمانداری این شهر تجمع مسالمت آمیزی برگزار کردند که با بازداشت تعدادی از آنها تجمع پراکنده شد.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، ظهر روز دوشنبه ۶ خرداد ۹۸، جمعی از مردم شهر دُزاپ با تجمع در مقابل فرمانداری خواستار پاسخگویی ماموران نسبت به کشته شدن یک جوان بلوچ به نام “موسی شه بخش” شدند.

موسی شه بخش روز شنبه ۴ خرداد به علت نداشتن گواهینامه و عدم توجه به ایست ماموران مورد شلیک ماموران قرارگرفت که با اصابت گلوله به قلبش کشته شد.

یک شاهد عینی شرکت کننده در تجمع گزارش داد: “بیش از ۷۰ نفر به طور مدنی و مسالمت آمیز در این تجمع شرکت کرده بودند اما ماموران حمله کرده و تقریبا ۳۰ نفر را بازداشت کرده در دو ماشین نیروی انتظامی گذاشته و تجمع را پراکنده کردند”

وی افزود: “تجمع کنندگان از ماموران می پرسیدند که چرا هر روز به سمت مردم شلیک می کنند و باعث کشته شدن جوانان و یتیم شدن فرزندانشان می شوند.”

تا این لحظه، هیچگونه اطلاعی از هویت بازداشت شدگان در دست نیست.

لازم به ذکر است هفته گذشته موهبتی استاندار  سیستان و بلوچستان خبر برخورد با سوختبران بدون مجوز را اعلام کرد و پس از آن مسیرهای مرزی بر روی سوختبران بسته شدند که باعث نارضایتی گسترده در بین مردم بلوچ شده است.

ویدئوی تجمع اعتراضی جوانان بلوچ در مقابل فرمانداری زاهدان