سخی ریگی زندانی سیاسی بلوچ از زندان آزاد شد

سخی ریگی زندانی سیاسی بلوچ پس از تحمل ۱۰ سال حبس در تبعید از زندان اهواز آزاد شد.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان ، سخی ریگی وبلاگ نویس بلوچ در ۲۸ خرداد ۱۳۸۸ بازداشت شد و با اتهاماتی از جمله «نشر اکاذیب» و «اقدام علیه امنیت ملی» در دادگاهی که جزئیات آن هرگز اعلام نشد در ابتدا به ۲۰ سال حبس در تبعید محکوم شد ولی در پی اعتراض بعدا  حکم وی به ۱۰ سال زندان و تبعید تقلیل یافت. سخی ریگی روز شنبه ۱۵ تیر از زندان اهواز آزاد شد.

سخی در تمام مدت حبس خود به مرخصی نرفته است. این در حالی است که او از محل زندگی و دستگیری اش در زاهدان به اهواز تبعید شده و تمام این سالها در زندان اهواز بوده است و به همین دلیل حانواده وی نمی توانستند به طور مرتب به ملاقات او بروند. سخی ریگی متولد ۱۳۵۳ و متاهل و دارای ۵ فرزند می باشد.

سخی ریگی در وبلاگی اخبار بلوچستان و سیستان، نظرات خود و وضعیت زندانیان بلوچ را بیان می‌کرد. او دو سال پیش در نامه‌ای از زندان تاکید کرد که حکم بیست سال زندان تنها به خاطر کامنت فردی ناشناس برایش صادر شده است.
او در نامه خود نوشت: «بازجوها برای کاستن و شگفتی بازداشت من به یک نظر در وبلاگ استناد کردند، فردی ناشناس که مطمئن نیستم به جز بازجوها کسی آن را خوانده باشد، خود آن نظر کپی مطالبی بود که قبلا در صفحه‌های دیگر آمده بود و بعد بابت آن نظر در جلب متعدد بازجویی به شدیدترین صورت مرا شکنجه کردند که بگویم آن نظر دهنده چه کسی بود، حاضر بودم تمام گناهان مردم شهر را به گردن بگیرم تا شکنجه متوقف شود اما نمی‌دانستم نظر دهنده کیست. به من بابت همان نظر اتهام محاربه و افشای اسرار طبقه‌بندی شده را وارد کردند و در نهایت به جرم داشتن همان وبلاگ ساده به ۲۰ سال زندانِ در تبعید به اهواز محکوم شدم.» محمد مرزیه، دادستان وقت دزاپ ، نیز در جریان بازداشت سخی ریگی گفته بود: «سخی ریگی معروف بهسعید بلوچ به جرم فعالیت‌های رایانه‌ای و نرم برای پیشبرد اهداف گروهک تروریستی عبدالمالک و تشویش اذهان عمومی به تبعید و حبس محکوم شد.» محمد مرزیه به ویژه انتشار مطالبی درباره بازداشت و اعدام #یعقوب_مهرنهاد، وبلاگ نویس بلوچی که#اعدام شد را از اتهامات اصلی سخی ریگی عنوان کرده و گفته بود: «این فرد پیش از اعدام یعقوب مهرنهاد، در جهت تشویش اذهان عمومی نسبت به اعدام این متهم مطالب گسترده‌ای در وبلاگ خود منتشر کرد». در زمستان سال۱۳۹۶ و درحالی که سخی ریگی نهمین سال حبس خود را سپری می‌کرد، دادگاه تجدیدنظر  حکم ۲۰ سال حبس در تبعید او را به ۱۰ سال کاهش داد.

سخی ریگی شامگاه شنبه راهی زادگاهش زاهدان (دزاپ) شد.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com