ده سال عمر یک جوان بلوچ را برای “هیچ” گرفتند

بدون تردید حکومتی که اصولش برخاسته از یک #ایدئولوژی خاص است و بویی از #دموکراسی و#آزادی_بیان نبرده، نمی تواند تضمین کننده #حقوق اولیه شهروندانش باشد.
سران رژیم #دیکتاتوری_مذهبی در #ایران به راحتی هرچه تمام تر زندگی و جان شهروندان ایران، علی الخصوص #ملیت_های_تحت_ستم را نابود می کنند ولی فرزندان خود را برای زندگی بهتر به دنیای غرب می فرستند و آنها را با بهترین امکانات حمایت می کنند.

نمونه های اهمیت ندادن به زندگی شهروندان بی گناه در بلوچستان توسط حاکمیت#جمهوری_اسلامی_ایران آنقدر زیاد است که شاید نام بردن از آنها در یک نوشتار کوتاه مجالش نباشد ولی به صراحت می توان از #محمدصابر_ملکرئیسی ، #نوراحمد_حسن_زهی ، #عابد_بمپوری ،#شیراحمد_شیرانی و … نام برد که برخی گروگان رژیم هستند و برخی سالهاست که نیروهای امنیتی، بدون دلیل مانع رفتن به مرخصی شان می شوند.

در ۱۵ تیرماه #سخی_ریگی وبلاگ نویسی که فقط دردهای جامعه #بلوچستان را با قلم شیوای خود بیان می کرد از زندان #تبعیض و #بی_عدالتی جمهوری اسلامی آزاد شد‌. از جزئیات پرونده وی هرگز کسی مطلع نشد؛ شکنجه بسیار دید؛ او را مجبور به بیان “اعترافات اجباری” کردند؛ از محل زندگی اش تبعید شد؛ نتوانست خانواده اش را بدلیل کم بضاعتی مالی شان، ماهها و شاید سالها ملاقات کند، با اینکه مرخصی رفتن و حتی آزاد شدنش به موعد قانونی نیز رسیده بود، نگذاشتند پا از زندان بیرون بگذارد؛ وضعیتش در زندان مرکزی #الاحواز طوری شده بود که دیگر خود مسئولان #زندان هم از این همه بی عدالتی در حقش، شرمنده اش شده بودند.

سخی را ناجوانمردانه، ده سال در زندان نگه داشتند ولی او مانند یک #قهرمان_واقعی به آغوش#ملت_بلوچ بازگشت.

ستم دیکتاتور پایانی نخواهد داشت مگر اینکه جامعه بیدار شود؛ مطالبه گری در جامعه نمو پیدا کند؛ به این وضع اعتراض شود؛ روشنفکران و صاحب نظران به سمت اتحاد حرکت کنند و مردم خواستار حکومت مردم بر مردم در چارچوب یک نظام #فدرال، #دموکرات و #سکولار در ایران باشند تا هر ملتی بتواند#حق_تعیین_سرنوشت برای خود و سرزمینش داشته باشد.

✍🏻 مسعود رئیسی ، برگرفته از اینستاگرام رسانه #رسانک

نظرات نویسنده لزوماً بازتاب اصول گروه حقوق بشر بلوچستان نمی باشد.