نوراحمد حسن زهی و علی پژگل به زندان خلخال تبعید شدند

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان به نقل از هرانا روز چهارشنبه در تاریخ۳ مهرماه ۹۸، نوراحمدحسن زهی و علی_پژگل، از زندانیان سیاسی تبعیدی در زندان اردبیل، به زندان خلخال منتقل شدند.

این زندانیان که از زاهدان به استان اردبیل و زندان مرکزی این استان تبعید شده بودند اکنون از این محل به زندان خلخال تبعید شده اند.

گفته می شود این دو زندانی در زندان خلخال بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در میان زندانیان جرائم عمومی و بعضا خشن نگهداری می شوند.

علی پژگل نهمین سال حبس در تبعید خود را سپری می‌کند. او در سن ۱۹ سالگی توسط وزارت_اطلاعات دستگیر و به ۱۶ سال زندان و تبعید به زندان اردبیل محکوم شده بود. نور احمد حسن زهی نیز به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به ۲۶ سال حبس تعزیری و تبعید به خلخال محکوم شده بود. آقای حسن زهی پیشتر پس از سه سال تحمل حبس در زندان خلخال به زندان مرکزی اردبیل منتقل شده بود.

نوراحمد حسن زهی و علی پژگل در جریان شورش در زندان، در تاریخ سیزدهم مردادماه ۹۵ در دادگاه خلخال دادگاهی شده و با اتهام اخلال در نظم زندان به دو سال و چهارماه حبس، ۱۰ میلیون تومان دیه و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. این حکم درحالی صادر شد که این زندانیان هرگونه ایفای نقشی در ضرب و جرح زندانبانان را تکذیب کردند و مدعی شدند تنها به دلیل گرایشات فکری و سیاسی مورد هدف و در معرض بدرفتاری قرار گرفته اند.