حمیدالله سردازهی فرزند مولاداد از بزرگان خاندان جدگال و بلیده ای شهرستان چابهار عصر دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹ در اثر بیماری کرونا در تهران درگذشت و روز سه شنبه ساعت ۱۸ نمازه جنازه ایشان با حضور پرشور مردم بلوچ در مصلای چابهار برگزار گردید.

حمیدالله دارای شخصیتی محبوب و کارازماتیک بین مردم بلوچ بود که همواره سعی می کرد تا تنشهای قبیله ای و قومی را با صلح و سازش و پادرمیانی حل نماید. ایشان دارای تحصیلات آکادمیک از دانشگاه کراچی در رشته تاریخ بودند که سالهای زیادی در لندن ساکن بودند ولی بدلیل مشکلات خانوادگی به چابهار زادگاهشان نقل مکان کردند.

در پی شیوع ویروس کرونا ، ایشان بعنوان چهره برجسته و فعال اجتماعی بلوچستان در کلیپی از مردم می خواست تا پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند ولی خود ایشان بدلیل روابط تنگاتنگ اجتماعی که با مردم داشت به این ویروس مبتلا شد و سپس به مدت ۲ ماه در بیمارستانهای تهران بستری بود و سرانجام غروب دوشنبه بعد از سپری کردن مدت طولانی در آی سی یو وفات نمود.

 

گروه حقوق بشر بلوچستان ضایعه از دست دادن حمیدالله سردازهی شخصیت اجتماعی بلوچستان را به خانواده ایشان و ملت بلوچ تسلیت می گوید.