امیرحمزه فرزند چراغ کودک ۸ ساله بلوچ اهل روستای هوت گت بالای شهرستان دشتیاری که به نزدیک رودخانه رفته بود مورد حمله تمساح یا گاندو قرار گرفت.

به گزارش گروه حقوق بشر بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، ۲۱ مرداد ماه ۹۹، یک کودک هشت ساله به نام “امیرحمزه” فرزند چراغ اهل روستای هوت گت بالای شهرستان دشتیاری مورد حمله ی تمساح پوزه کوتاه (گاندو) قرار گرفت.

یک منبع مطلع در این مورد گفت: ”امیرحمزه به همراه خانواده به دلیل نبود آب لوله کشی در روستا به رودخانه نزدیک خانه خود رفته که مورد حمله تمساح پوزه کوتاه قرار می گیرد و از ناحیه مچ دست به شدت زخمی شود.“

خانواده وی او را با یک دستگاه آمبولانس به بیمارستان امام علی چابهار انتقال داده اند.

با ناتوانی کادر پزشکی بیمارستان امام علی چابهار در عمل جراحی و پیوند رگ های مچ دست این کودک بلوچ، به خانواده او اعلام کرده اند باید دست آن قطع شود که والدین کودک حاضر به این اقدام نشدند.

همچنین مسئولین بیمارستان با عدم همکاری بر انتقال کودک از طریق اورژانس هوایی به کرمان اعلام کردند که اجازه پذیرش بیمار داده نشده است.

خانواده امیرحمزه با عدم همکاری مسئولین بیمارستان چابهار در اعزام به کرمان، در حال انتقال او به شهر کراچی برای مداوا هستند.

وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این مورد گفت: ”با توجه به فصل گرما و کمبود آب در مناطق روستایی اهالی روستا علی رغم وجود تابلو های هشدار دهنده محیط زیست در منطقه و اطلاع رسانی های مداوم و چهره به چهره محیط بانان مستقر در منطقه، متاسفانه برخی جهت استفاده و برداشت آب یا آبتنی و بازی به برکه های محل زیست تمساح نزدیک می شوند و این بار پسر بچه اهل روستای هوت گت بالا مورد حمله جدی تمساح قرار گرفت.“

گاندو یکی از جانوران نادر در سیستان و بلوچستان است که در رودخانه سرباز، سد پیشین، سد زیردان و رودخانه قصرقند زیست می کند.

لازم به ذکر است در ۲۸ تیرماه ۹۸ نیز “حوا رئیسی” به علت حمله تمساح پوزه کوتاه (گاندو) به وی، دست خود را از دست داده بود.